Zapraszamy do 23. edycji Nagród Naukowych!
Do środy 14 czerwca 2023 r. przyjmujemy zgłoszenia młodych naukowców do 23. edycji Nagród Naukowych „Polityki”. Listę 15 finalistów opublikujemy 13 września, a laureatów ogłosimy w październiku.
Do środy 14 czerwca 2023 r. przyjmujemy zgłoszenia młodych naukowców do 23. edycji Nagród Naukowych „Polityki”. Listę 15 finalistów opublikujemy 13 września, a laureatów ogłosimy w październiku.
22. raz wręczyliśmy Nagrody Naukowe POLITYKI. Niedzielna gala była wydarzeniem słodko-gorzkim, ale energetycznym.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Jej badania łączą dziedziny takie jak uczenie i widzenie maszynowe, biologia i medycyna.
Prowadzi badania ważne dla rozwoju inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej, wykorzystując biodruk 3D.
Radioonkolog wykorzystujący nowoczesne technologie w leczeniu nowotworów rzadkich, raków skóry, czerniaków i w radiochirurgii przerzutów do kręgosłupa.
Sformułowała przełomową teorię dotyczącą odmiennego wykorzystywania przemocy politycznej przez siły demokratyczne i antydemokratyczne.
Kulturoznawczyni, bohemistka, etnolożka zajmująca się badaniem powojennych przesiedleń w Polsce, Czechach i Słowacji.
Partnerzy Nagród 2023
Patron medialny
W pracy architekta skupia się na społecznej roli architektury, uwzględniającej potrzeby osób starszych.
Dzięki jej badaniom możliwe jest przekształcenie olejów posmażalniczych w wartościowe produkty użytkowe zastępujące składniki z ropy naftowej.
Dr Kosek wyjaśnia wpływ wybranych zanieczyszczeń na równowagę ekosystemów arktycznych.
Dr Jachymski jest fizykiem teoretycznym, zajmuje się inżynierią stanów kwantowych.
Dr Nowak jest pediatrą, zainteresowanym zwłaszcza chorobami przewodu pokarmowego. Prowadzi także badania nad mukowiscydozą.
Specjalizuje się w badaniu behawioru zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem tych cech, które wydają się użyteczne dla badań nad człowiekiem.
Dr Kowalewska zajmuje się zaburzeniem o charakterze kompulsywnych zachowań seksualnych u kobiet oraz osób LGBT+.
Dr Czernek-Marszałek bada mające wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw relacje międzyorganizacyjne, a także relacje społeczne przedsiębiorców.
Dr Ciążela prowadzi badania rozkładu cennych metali na dnach oceanów, których wyniki wykorzystywane są także w programach rozwoju górnictwa kosmicznego.
Analizuje, w jaki sposób tłumacze przetwarzają język emocjonalny, korzystając z metod psychofizjologicznych, takich jak przewodnictwo skórne i EKG.
firmy i fundacje, które chciałyby z naszą pomocą dobrze zainwestować swoje pieniądze. Do tej pory przekazaliśmy w ręce młodych, zdolnych ludzi nauki ponad 6 mln 875 tys. złotych. Dowiedz się więcej »
Dominika Nowak-Kajtowska
Członek Zarządu Fundacji
tel: (022) 451 62 02
e-mail: d.nowak@polityka.pl
ul. Słupecka 6, 02-309 Warszawa
Bank PEKAO SA 15 1240 6003 1111 0000 4942 6458
Na fundusz stypendialny można też przekazać 1,5% podatku dochodowego:
Fundacja Tygodnika POLITYKA, KRS 0000104137
Radioterapia skraca czas leczenia, da się łączyć z innymi terapiami i jest szansą dla chorych nie tylko w zaawansowanych stadiach nowotworu – mówi dr n.med. Mateusz Spałek, tegoroczny laureat Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki o życiu.
O sensie życiowych niepowodzeń i walorach głębokich sieci neuronowych rozmawialiśmy z dr hab. inż. Żanetą Świderską-Chadaj, laureatką Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki techniczne.
O mechanizmach kontestacji politycznej, rosnących wpływach kultury przemocy i błędach policji w trakcie demonstracji mówi dr hab. Joanna Rak, laureatka Nagród Naukowych POLITYKI w kategorii Nauki społeczne.
Próbuję odtworzyć biografię rzeczy, głównie poniemieckich, i zrozumieć ich znaczenie dla poprzednich i obecnych właścicieli – mówi dr Karolina Ćwiek-Rogalska, laureatka Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki humanistyczne.
Możemy stworzyć komórki rakowe i otaczającą je tkankę, a następnie badać, jak bardzo nowotwór jest progresywny. Pod tym względem mamy niesamowite możliwości modelowania – mówi dr inż. Małgorzata Włodarczyk-Biegun, tegoroczna laureatka Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki ścisłe.