Kobiety rzadziej proszą o podwyżki, częściej zaniżają stawki, mają mniejsze parcie na awans, przy czym to nie jest tak, że go nie chcą – mówi Justyna Bakalarska-Stankiewicz, autorka książki „Różnorodne”.
O przełamywaniu barier, wspieraniu mężczyzn w podejmowaniu ról w opiece nad dziećmi i o tym, jak stereotypy blokują ich rozwój w tej sferze – Michał Gulczyński ze Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn oraz Joanna Cieśla rozmawiają o tym, jakie korzyści mogłaby przynieść większa ich obecność w zawodach związanych z opieką nad dziećmi.
W swej działalności naukowej zmierza do dekonstrukcji stereotypów i przesądów na temat islamu i świata arabskiego.
Gdyby młodość wiedziała... Co nam utrudnia uczciwą ocenę zasług i możliwości osób starszych?
Nasze państwo posklejane jest z różnych tożsamości, ale doświadczenie wojny jest wspólne. To kluczowy element polskiej opowieści – prof. Michał Bilewicz, psycholog, mówi o tym, co łączy Polaków, Żydów i meksykańskich Indian, oraz skąd się bierze zbiorowy narcyzm i altruizm.
Technologia nie jest wyłącznie biernym narzędziem. Różne otaczające nas urządzenia tworzą porządek społeczny, który jednym grupom sprzyja, a innym szkodzi.
Spot jest nie tylko siermiężny i infantylny, ale przede wszystkim utrwalający seksistowskie stereotypy.
Wykładowcy uniwersyteccy płci męskiej dostają od studentów lepsze oceny niż ich koleżanki. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley postanowili sprawdzić, dlaczego.
Mężczyzna zatrzymujący się na pasach, by przepuścić blondynkę z wydatnym biustem, wypływającym z różowego gorsetu? To nie sprośny, prymitywny żarcik, ale oficjalny spot kampanii promującej ochronę życia i zdrowia ludzi na drogach krajowych, który jest częścią akcji „Zaufajne drogi”, firmowanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Rozmowa z dr. Michałem Bilewiczem, psychologiem społecznym z Uniwersytetu Warszawskiego, o tym, dlaczego odmawiamy innym człowieczeństwa, jakie daje nam to korzyści i jak z tym walczyć.