Gdyby młodość wiedziała... Co nam utrudnia uczciwą ocenę zasług i możliwości osób starszych?
Nasze państwo posklejane jest z różnych tożsamości, ale doświadczenie wojny jest wspólne. To kluczowy element polskiej opowieści – prof. Michał Bilewicz, psycholog, mówi o tym, co łączy Polaków, Żydów i meksykańskich Indian, oraz skąd się bierze zbiorowy narcyzm i altruizm.
Technologia nie jest wyłącznie biernym narzędziem. Różne otaczające nas urządzenia tworzą porządek społeczny, który jednym grupom sprzyja, a innym szkodzi.
Spot jest nie tylko siermiężny i infantylny, ale przede wszystkim utrwalający seksistowskie stereotypy.
Wykładowcy uniwersyteccy płci męskiej dostają od studentów lepsze oceny niż ich koleżanki. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley postanowili sprawdzić, dlaczego.
Mężczyzna zatrzymujący się na pasach, by przepuścić blondynkę z wydatnym biustem, wypływającym z różowego gorsetu? To nie sprośny, prymitywny żarcik, ale oficjalny spot kampanii promującej ochronę życia i zdrowia ludzi na drogach krajowych, który jest częścią akcji „Zaufajne drogi”, firmowanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Rozmowa z dr. Michałem Bilewiczem, psychologiem społecznym z Uniwersytetu Warszawskiego, o tym, dlaczego odmawiamy innym człowieczeństwa, jakie daje nam to korzyści i jak z tym walczyć.
Rozmowa z prof. M.B.B. Biskupskim, amerykańskim historykiem, autorem książki „Nieznana wojna Hollywood przeciwko Polsce 1939–1945”.
Uniemożliwianie spotkań z przedstawicielami mniejszości to w gruncie rzeczy promowanie uprzedzeń. Pozbawieni kontaktu z obcymi stajemy się znacznie bardziej podatni na największe dewiacje naszych czasów, jakimi są rasizm, ksenofobia czy antysemityzm.
Jeszcze rok temu nie lubiliśmy Rosjan, baliśmy się ich – dziś wygląda na to, że bliżej nam do nich niż kiedykolwiek.