Operatorzy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a wybrali niezwykłe zdjęcia jednego z najbardziej spektakularnych zjawisk w kosmosie: kolizji galaktyk.
Wielu z nas kilka dni temu podziwiało precyzję, z jaką amerykański łazik Perseverance wylądował na powierzchni Czerwonej Planety. Ale takich spektakularnych lądowań było w historii podboju kosmosu więcej.
Pierwszy wielki sukces Mars 2020 Perseverance Rover: następca Curiosity – łazik Perseverance – wysłał sygnał, że jest już na powierzchni Czerwonej Planety, a chwilę później pierwsze wykonane tam zdjęcia.
Przez kilka dni wkrótce po zachodzie słońca patrzcie na południowo-zachodnie niebo nisko nad horyzontem. Jeśli pogoda dopisze, znajdziecie tam Jowisza i Saturna w tzw. wielkiej koniunkcji.
Niespodziewana awaria kończy żywot obserwatorium Arecibo, najsłynniejszego radioteleskopu na Ziemi. Był narzędziem niezliczonych odkryć astronomicznych i symbolem nauki, wręcz jej pomnikiem.
Niemiecki czujnik LND zbadał, jaka jest radiacja na Księżycu. Okazuje się, że wysoka, co pod znakiem zapytania stawia długotrwałe załogowe misje kosmiczne na Srebrny Glob.
Nie zdążyła ostygnąć ekscytacja spowodowana odkryciem fosforowodoru na Wenus, a świat nauki już elektryzuje kolejna, może ciekawsza obserwacja z Układu Słonecznego.
Czy wykrycie fosforowodoru w atmosferze Wenus wystarczy, by wspierać hipotezę o istnieniu życia na tej planecie? Wybitny chemik prof. Lee Cronin ma poważne wątpliwości.
Zespół astronomów i astrobiologów odkrył w atmosferze Wenus fosfinę, szczególny gaz, który na Ziemi powstaje głównie w procesie beztlenowego rozkładu żywych mikroorganizmów.
W astronomii bardzo często znaczących odkryć dokonują amatorzy. Historia zna wiele takich przypadków. Zresztą nie tylko historia – tak się zdarza też dzisiaj.