Terroryści i politycy

Pożegnanie z bronią
Osama nie był sam. Historię ostatniego półwiecza współtworzyli rebelianci i terroryści.
Vellupillai Prabhakaran,  przywódca Tamilskich Tygrysów.  Został zastrzelony w 2009 r.  Zdjęcie jego zwłok rząd pokazał  w ogólnokrajowej telewizji.
EAST NEWS

Vellupillai Prabhakaran, przywódca Tamilskich Tygrysów. Został zastrzelony w 2009 r. Zdjęcie jego zwłok rząd pokazał w ogólnokrajowej telewizji.

Kiedy w nocy 1 maja do silnie ufortyfikowanego kompleksu w mieście Abbottabad na północ od Islamabadu wkroczyli amerykańscy komandosi z oddziału Navy Seals, Osama ibn Laden na pewno już spał. Wojna, którą rozpętał 11 września 2001 r., przekroczyła teraz próg jego domu. Drzwi do sypialni zostały wyważone, a do środka wpadli żołnierze. Jak przekazali, najbardziej poszukiwany człowiek świata nie zdążył chwycić za broń, choć ta była w zasięgu jego ręki. Zginął od strzału w głowę i klatkę piersiową…

Dwa lata temu podobny koniec stał się udziałem przywódcy rebelii Tamilskich Tygrysów. Vellupillai Prabhakaran (1954–2009) od połowy lat 70. stał na czele nieuznawanego przez świat państwa. Mieszkający w północnej części Sri Lanki Tamilowie pod jego przywództwem stworzyli jedną z najbardziej niebezpiecznych i najlepiej uzbrojonych (dysponowali nawet własnym lotnictwem) armii partyzanckich na świecie. Prabhakaran był poszukiwany przez 33 lata pod zarzutami terroryzmu, zorganizowanej przestępczości i wielokrotnych morderstw. W imieniu Tamilów walczył z ekonomiczną i polityczną dominacją Syngalezów z południowej części dawnego Cejlonu. W ciągu kilku lat Tamilskie Tygrysy stworzyły swoje państwo, a Prabhakaran był jego niekoronowanym królem. Uważany za niepokonanego, nazywał siebie wybawcą Tamilów.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną