Przyznaliśmy Nagrody Historyczne 2018!
Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski.
Książki, które otrzymały Nagrody Historyczne POLITYKI 2018.
KŻ/mat. pr.

Książki, które otrzymały Nagrody Historyczne POLITYKI 2018.

POLITYKA nagrodziła autorów książek historycznych. Nagrody Historyczne za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2017 roku zostały wręczone 8 maja w redakcji naszego tygodnika.

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę odebrał Jerzy Kochanowski za „Rewolucję międzypaździernikową. Polska 1956–1957”, opowieść o zwykłych ludziach sprzed sześciu dekad, kiedy to z mroków stalinizmu wyłonił się nowy porządek. Książkę wydał Znak Horyzont.

W dziale pamiętników i wspomnień nagrodę przyznano Ewie Wiatr za opracowanie jednego z najważniejszych dokumentów z czasu Zagłady – „Dziennika z łódzkiego getta” (Wydawnictwo Austeria). To wzruszający zapis życia i dorastania w getcie. Autorkę dziennika Rywkę Lipszyc można śmiało nazwać łódzką Anną Frank.

Najlepszym debiutem okazała się książka Pawła Brykczyńskiego „Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce” w tłumaczeniu Michała Sutowskiego, opublikowana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Opowiadając wstrząsającą historię zamachu na Gabriela Narutowicza, autor bada skomplikowane powiązania antysemityzmu, nacjonalizmu i przemocy w polskiej polityce międzywojnia.

W kategorii wydawnictwa źródłowe Jury nie przyznało w tym roku nagród.

Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy Nagrody zostały przyznane w 1959 roku. W skład Jury przyznającego Nagrody Historyczne wchodzą wybitni polscy historycy oraz przedstawiciele tygodnika POLITYKA, a wyróżnione prace – w ogromnej większości – weszły na trwałe do polskiej historiografii.

Skład Jury Nagród Historycznych POLITYKI: prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (Przewodniczący), prof. Wiesław Władyka, dr hab. Marcin Zaremba.

Teksty historyczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj