Historia

Przyznaliśmy Nagrody Historyczne 2018!

Książki, które otrzymały Nagrody Historyczne POLITYKI 2018. Książki, które otrzymały Nagrody Historyczne POLITYKI 2018. KŻ / mat. pr.
Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski.

POLITYKA nagrodziła autorów książek historycznych. Nagrody Historyczne za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2017 roku zostały wręczone 8 maja w redakcji naszego tygodnika.

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę odebrał Jerzy Kochanowski za „Rewolucję międzypaździernikową. Polska 1956–1957”, opowieść o zwykłych ludziach sprzed sześciu dekad, kiedy to z mroków stalinizmu wyłonił się nowy porządek. Książkę wydał Znak Horyzont.

W dziale pamiętników i wspomnień nagrodę przyznano Ewie Wiatr za opracowanie jednego z najważniejszych dokumentów z czasu Zagłady – „Dziennika z łódzkiego getta” (Wydawnictwo Austeria). To wzruszający zapis życia i dorastania w getcie. Autorkę dziennika Rywkę Lipszyc można śmiało nazwać łódzką Anną Frank.

Najlepszym debiutem okazała się książka Pawła Brykczyńskiego „Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce” w tłumaczeniu Michała Sutowskiego, opublikowana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Opowiadając wstrząsającą historię zamachu na Gabriela Narutowicza, autor bada skomplikowane powiązania antysemityzmu, nacjonalizmu i przemocy w polskiej polityce międzywojnia.

W kategorii wydawnictwa źródłowe Jury nie przyznało w tym roku nagród.

Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy Nagrody zostały przyznane w 1959 roku. W skład Jury przyznającego Nagrody Historyczne wchodzą wybitni polscy historycy oraz przedstawiciele tygodnika POLITYKA, a wyróżnione prace – w ogromnej większości – weszły na trwałe do polskiej historiografii.

Skład Jury Nagród Historycznych POLITYKI: prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (Przewodniczący), prof. Wiesław Władyka, dr hab. Marcin Zaremba.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021
Reklama