Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Przyznaliśmy Nagrody Historyczne 2018!

Książki, które otrzymały Nagrody Historyczne POLITYKI 2018. Książki, które otrzymały Nagrody Historyczne POLITYKI 2018. KŻ / mat. pr.
Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski.

POLITYKA nagrodziła autorów książek historycznych. Nagrody Historyczne za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2017 roku zostały wręczone 8 maja w redakcji naszego tygodnika.

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę odebrał Jerzy Kochanowski za „Rewolucję międzypaździernikową. Polska 1956–1957”, opowieść o zwykłych ludziach sprzed sześciu dekad, kiedy to z mroków stalinizmu wyłonił się nowy porządek. Książkę wydał Znak Horyzont.

W dziale pamiętników i wspomnień nagrodę przyznano Ewie Wiatr za opracowanie jednego z najważniejszych dokumentów z czasu Zagłady – „Dziennika z łódzkiego getta” (Wydawnictwo Austeria). To wzruszający zapis życia i dorastania w getcie. Autorkę dziennika Rywkę Lipszyc można śmiało nazwać łódzką Anną Frank.

Najlepszym debiutem okazała się książka Pawła Brykczyńskiego „Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce” w tłumaczeniu Michała Sutowskiego, opublikowana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Opowiadając wstrząsającą historię zamachu na Gabriela Narutowicza, autor bada skomplikowane powiązania antysemityzmu, nacjonalizmu i przemocy w polskiej polityce międzywojnia.

W kategorii wydawnictwa źródłowe Jury nie przyznało w tym roku nagród.

Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy Nagrody zostały przyznane w 1959 roku. W skład Jury przyznającego Nagrody Historyczne wchodzą wybitni polscy historycy oraz przedstawiciele tygodnika POLITYKA, a wyróżnione prace – w ogromnej większości – weszły na trwałe do polskiej historiografii.

Skład Jury Nagród Historycznych POLITYKI: prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (Przewodniczący), prof. Wiesław Władyka, dr hab. Marcin Zaremba.

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama