Historia

Przyznaliśmy Nagrody Historyczne 2018!

Książki, które otrzymały Nagrody Historyczne POLITYKI 2018. Książki, które otrzymały Nagrody Historyczne POLITYKI 2018. KŻ / mat. pr.
Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski.

POLITYKA nagrodziła autorów książek historycznych. Nagrody Historyczne za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2017 roku zostały wręczone 8 maja w redakcji naszego tygodnika.

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę odebrał Jerzy Kochanowski za „Rewolucję międzypaździernikową. Polska 1956–1957”, opowieść o zwykłych ludziach sprzed sześciu dekad, kiedy to z mroków stalinizmu wyłonił się nowy porządek. Książkę wydał Znak Horyzont.

W dziale pamiętników i wspomnień nagrodę przyznano Ewie Wiatr za opracowanie jednego z najważniejszych dokumentów z czasu Zagłady – „Dziennika z łódzkiego getta” (Wydawnictwo Austeria). To wzruszający zapis życia i dorastania w getcie. Autorkę dziennika Rywkę Lipszyc można śmiało nazwać łódzką Anną Frank.

Najlepszym debiutem okazała się książka Pawła Brykczyńskiego „Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce” w tłumaczeniu Michała Sutowskiego, opublikowana przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Opowiadając wstrząsającą historię zamachu na Gabriela Narutowicza, autor bada skomplikowane powiązania antysemityzmu, nacjonalizmu i przemocy w polskiej polityce międzywojnia.

W kategorii wydawnictwa źródłowe Jury nie przyznało w tym roku nagród.

Nagrody Historyczne POLITYKI to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy Nagrody zostały przyznane w 1959 roku. W skład Jury przyznającego Nagrody Historyczne wchodzą wybitni polscy historycy oraz przedstawiciele tygodnika POLITYKA, a wyróżnione prace – w ogromnej większości – weszły na trwałe do polskiej historiografii.

Skład Jury Nagród Historycznych POLITYKI: prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (Przewodniczący), prof. Wiesław Władyka, dr hab. Marcin Zaremba.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska jako jedyna w Unii nie udostępnia szczepionki HPV

Szczepionka, którą od 12 lat uznaje się na świecie za wybawienie od raka szyjki macicy, w Polsce jest nadal moralnie podejrzana. Wyparowała też z naszego rynku, za co sami jesteśmy sobie winni.

Paweł Walewski
26.08.2019
Reklama