Historia

Najlepsze prace o PRL. Konkurs im. Rakowskiego rozstrzygnięty!

Nagroda za najlepszą pracę magisterską o PRL trafia w ręce Krzysztofa Bielawskiego za pracę pt. „Destrukcja cmentarzy żydowskich na terenach obecnej Polski po 1933 roku”.
Polityka

W 2015 r. redakcja POLITYKI wraz z rodziną swojego długoletniego redaktora naczelnego Mieczysława F. Rakowskiego ustanowiła doroczny konkurs w celu stymulowania badań i upowszechnienia wiedzy na temat historii PRL.

Nagroda za najlepszą pracę magisterską o PRL w 6. edycji konkursu trafia w ręce Krzysztofa Bielawskiego. Praca pt. „Destrukcja cmentarzy żydowskich na terenach obecnej Polski po 1933 roku” obroniona została w ubiegłym roku pod kierunkiem dr. hab. Augusta Grabskiego na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Historycznym.

Krzysztof Bielawski zbadał i opisał temat bardzo ważny, obejmujący okres od 1933 r. aż do dzisiaj. Praca swoją obszernością i zawartością wyróżnia się nadzwyczajnie, ma przymioty dojrzałego dzieła historiograficznego, jest także świetnym przewodnikiem po materiałach źródłowych i po metodach pracy historyka. I oczywiście po miejscach pamięci i dziedzictwa, które – o tym jest to dzieło – jakże często uległy tytułowej destrukcji. Autor swoją pracą wpisuje się w trud i obowiązek przywracania tej pamięci i tego dziedzictwa.

O wyjątkowości pracy Bielawskiego może świadczyć fakt, że wydawnictwo WIĘŹ zdecydowało się na jej książkową publikację pt. „Zagłada cmentarzy żydowskich”.

„Zagłada cmentarzy żydowskich”„Zagłada cmentarzy żydowskich”

Warto podkreślić, że do ścisłego finału zakwalifikowały się także prace:

„Archiwum rewolucji, rewolucyjne archiwum. Biografie pamięci i zapomnienia Róży Luksemburg” Klaudii Hartung-Wójciak; „Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych na Białostocczyźnie w kontekście konfliktu pamięci zbiorowej oczami internautów” Doroty Choińskiej; „Budowanie państwa prawa. Nowelizacja z 29 grudnia 1989 r. Konstytucji PRL” Przemysława Brzuszczaka; „Praca i życie codzienne myszkowskich robotników przemysłowych w okresie PRL” Kingi Tyras; „Przedstawianie stanu wojennego w narracjach historycznych i prasowych” Jakuba Krupy oraz „Rozbrajanie społeczeństwa polskiego po II wojnie światowej” Mateusza Balcerkiewicza.

W ocenie kapituły podobnie jak w ubiegłym roku poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Zwracała uwagę olbrzymia różnorodność tematyczna i metodologiczna.

Jury obradowało w składzie: dr Barbara Klich-Kluczewska (UJ), prof. Jerzy Kochanowski (UW), prof. Marcin Kula (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie), prof. Wiesław Władyka – przewodniczący (UW i POLITYKA) oraz red. Marian Turski (POLITYKA).

Laureatowi gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

Polityka 49.2020 (3290) z dnia 01.12.2020; Historia; s. 76
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Między sobą żartują: „Jak poznać biegacza? Sam ci o tym powie”. To już cała subkultura

Strava zastąpiła mi Instagram – wyjaśnia Michał. – Wrzucam tam zdjęcia z biegania: jakiś widoczek, zdjęcie butów, zmęczona twarz, kawka po bieganiu, same istotne rzeczy.

Norbert Frątczak
12.01.2025
Reklama