W 2015 r. redakcja POLITYKI wraz z rodziną swojego długoletniego redaktora naczelnego Mieczysława F. Rakowskiego ustanowiła doroczny konkurs w celu stymulowania badań i upowszechnienia wiedzy na temat historii PRL.
Nagroda za najlepszą pracę magisterską o PRL w 6. edycji konkursu trafia w ręce Krzysztofa Bielawskiego. Praca pt. „Destrukcja cmentarzy żydowskich na terenach obecnej Polski po 1933 roku” obroniona została w ubiegłym roku pod kierunkiem dr. hab. Augusta Grabskiego na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Historycznym.
Krzysztof Bielawski zbadał i opisał temat bardzo ważny, obejmujący okres od 1933 r. aż do dzisiaj. Praca swoją obszernością i zawartością wyróżnia się nadzwyczajnie, ma przymioty dojrzałego dzieła historiograficznego, jest także świetnym przewodnikiem po materiałach źródłowych i po metodach pracy historyka. I oczywiście po miejscach pamięci i dziedzictwa, które – o tym jest to dzieło – jakże często uległy tytułowej destrukcji. Autor swoją pracą wpisuje się w trud i obowiązek przywracania tej pamięci i tego dziedzictwa.
O wyjątkowości pracy Bielawskiego może świadczyć fakt, że wydawnictwo WIĘŹ zdecydowało się na jej książkową publikację pt. „Zagłada cmentarzy żydowskich”.
Warto podkreślić, że do ścisłego finału zakwalifikowały się także prace:
„Archiwum rewolucji, rewolucyjne archiwum. Biografie pamięci i zapomnienia Róży Luksemburg” Klaudii Hartung-Wójciak; „Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych na Białostocczyźnie w kontekście konfliktu pamięci zbiorowej oczami internautów” Doroty Choińskiej; „Budowanie państwa prawa. Nowelizacja z 29 grudnia 1989 r. Konstytucji PRL” Przemysława Brzuszczaka; „Praca i życie codzienne myszkowskich robotników przemysłowych w okresie PRL” Kingi Tyras; „Przedstawianie stanu wojennego w narracjach historycznych i prasowych” Jakuba Krupy oraz „Rozbrajanie społeczeństwa polskiego po II wojnie światowej” Mateusza Balcerkiewicza.
W ocenie kapituły podobnie jak w ubiegłym roku poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Zwracała uwagę olbrzymia różnorodność tematyczna i metodologiczna.
Jury obradowało w składzie: dr Barbara Klich-Kluczewska (UJ), prof. Jerzy Kochanowski (UW), prof. Marcin Kula (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie), prof. Wiesław Władyka – przewodniczący (UW i POLITYKA) oraz red. Marian Turski (POLITYKA).
Laureatowi gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.