Historia

Jedenaste przykazanie

„XI. Nie bądź obojętny” – przesłanie Mariana Turskiego

Marian Turski podczas obchodów 72. rocznicy likwidacji getta w Łodzi, na byłej stacji kolejowej Radegast, skąd wywożono Żydów do obozów zagłady, 29 sierpnia 2016 r. Marian Turski podczas obchodów 72. rocznicy likwidacji getta w Łodzi, na byłej stacji kolejowej Radegast, skąd wywożono Żydów do obozów zagłady, 29 sierpnia 2016 r. Grzegorz Michałowski / PAP
Gdy w dniu obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, 27 stycznia 2020 r., Marian Turski przemówił, jego słowa obiegły cały świat.
Wydawnictwo Czarne

Były poruszające i mądre, skierowane do wszystkich, ale przede wszystkim do pokoleń młodszych. Ten więzień Auschwitz, dokąd został wywieziony w sierpniu 1944 r. z getta w Łodzi, tuż przed wyzwoleniem był przymusowym uczestnikiem dwóch marszy śmierci, gdy Niemcy pędzili uwięzionych najpierw z Auschwitz do Buchenwaldu, potem do Theresienstadt. Tam, bliski agonii, doczekał 8 maja 1945 r. wyzwolenia.

Miał więc Marian Turski tytuł, by przemawiać na obchodach w Auschwitz jako jeden z najstarszych ocalonych, bo urodzony w 1926 r.

Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; Historia; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Jedenaste przykazanie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021