Nowe dowody jak karty kredytowe

Rząd czipuje dowody
Rząd chce nam zafundować kolejną wymianę dokumentów tożsamości. I to dosłownie, bo w przeciwieństwie do paszportów i praw jazdy, nowe nie uderzy nas po kieszeni. Będzie za darmo.
Obecne dowody osobiste przestaną być wydawane z końcem tego roku
Radosław Jóźwiak/Agencja Gazeta

Obecne dowody osobiste przestaną być wydawane z końcem tego roku

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt ustawy przygotowywanej od ponad roku przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeśli zaakceptuje go parlament i prezydent, zacznie obowiązywać za niespełna dziesięć miesięcy – dowody będą wydawane od stycznia 2011 roku.

„Bardziej bezpieczne, umożliwiające elektroniczny kontakt z urzędami” – tak resort reklamuje swój pomysł. Główną zmianą w porównaniu do obecnie obowiązujących dowodów (które pozostaną w użyciu, jeśli tylko nie minie ich termin ważności) będzie właśnie umieszczenie w nim czipa. Możliwe będzie zapisywanie na nim rozmaitych danych, m.in adresu zameldowania, informacji o posiadaniu ubezpieczenia, a także niezbędnych do korzystania z e-podpisu. - Dowód osobisty będzie kluczem do otwarcia rejestrów publicznych. Wgląd do nich za zgodą posiadacza dokumentu będą miały tylko podmioty uprawnione, np. lekarza będzie interesować kwestia ubezpieczenia zdrowotnego, konduktora zniżka na przejazd, a policjanta miejsce zamieszkania danej osoby – precyzował szef MSWiA Jerzy Miller podczas wtorkowej prezentacji projektu.

Oczywiście prawa do wpisywania tych informacji nie otrzyma posiadacz dowodu, lecz jedynie określone instytucje i urzędy. Jakie konkretnie, i kto będzie mógł je wpisywać, jeszcze nie wiadomo. – Na razie to kwestia otwarta. Na pewno nie będziemy musieli już nosić przy sobie tylu dokumentów, co teraz – mówi rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

Nowe dowody - tej samej wielkości co stare - będą się różnić od nich wizualnie (projekt graficzny dopiero powstaje), na pewno zaś zabraknie na nich informacji, obecnych dziś. Chodzi o adres, wzór podpisu posiadacza i informacje o wzroście oraz kolorze oczu. 

Dodana zostanie natomiast informacja o obywatelstwie polskim. Przedstawiciele MSWiA twierdzą, że ułatwi ona posługiwanie się dowodem osobistym poza granicami kraju – głównie w strefie Schengen. Resort nie wyjaśnia jednak o jakie ułatwienia chodzi - dowody znajdujące się obecnie w użytkowaniu od kilku lat są honorowane w krajach należących do strefy.

Prawo posiadania dowodu osobistego zyska każdy bez względu na wiek (dziś w zasadzie jedynie osoby powyżej 13 roku życia). To oznacza, że będzie go można uzyskać nawet dla małych dzieci. Nowością jest również to, że o dokument będzie można się starać w dowolnym urzędzie, a wnioski przyjmowane będą także przez Internet.

Nowe dowody mają być wydawane za darmo, w pierwszej kolejności tym, których dokumenty stracą w styczniu dziesięcioletni okres ważności (pierwsze plastikowe dowody pojawiły się w 2001 r.).

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną