Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Zmarł Krzysztof Teodor Toeplitz

Krzysztof Teodor Toeplitz (1933-2010)

KTT (1933-2010) KTT (1933-2010) Donat Brykczyński / BEW
Krzysztof Teodor Toeplitz, pisarz, dziennikarz, felietonista i publicysta, związany był m.in. z „Polityką”. Do historii polskiej kultury popularnej przeszedł jednak jako scenarzysta słynnego „Czterdziestolatka”.

Krzysztof Teodor Toeplitz zmarł po ciężkiej chorobie, miał 77 lat. Urodził się w podwarszawskich Otrębusach w spolonizowanej rodzinie żydowskiej, której dzieje opisał w wydanej sześć lat temu książce „Rodzina Toeplitzów. Książka mojego ojca”.

Toeplitz - znany także pod pseudonimem KTT – z wykształcenia był historykiem sztuki. Jednak większość swego życia poświęcił mediom. Pracował lub współpracował z wieloma tytułami, m.in. satyrycznymi „Szpilkami”, „Nową Europą”, czy „Wiadomościami Kulturalnymi”, którymi kierował jako redaktor naczelny. Pisał również do „Polityki” (jego ostatni tekst, recenzja książki Daniela Passenta, ukazał się w styczniu tego roku), a także – jako felietonista – do „Przeglądu”.

Aktywność dziennikarską dzielił z innymi pasjami. Wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie oraz w łódzkiej „filmówce” (założycielem tej ostatniej był jego stryj, Jerzy Toeplitz), kierował studiem filmowym „Kadr”. Pisał również scenariusze filmowe, w tym do serialu „Czterdziestolatek” Jerzego Gruzy, dzięki któremu na trwale zapisał się w polskiej kulturze masowej. Mimo upływu ponad 30 lat od jego pierwszej emisji, serial wciąż, co jakiś czas jest emitowany przez telewizję.

Zajmował się też komiksem. KTT miał opinię jednego z najważniejszych badaczy tego rodzaju sztuki w okresie PRL. Był autorem wydanej w 1985 roku książki „Sztuka komiksu”.

I wreszcie - angażował się w działalność polityczną. W czasach PRL związany z PZPR (po stronie rządowej brał udział w obradach Okrągłego Stołu), po 1989 roku z partiami lewicowymi. W 2004 roku  kandydował do Parlamentu Europejskiego z list SdPl.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną