Zapis pierwszej debaty Kaczyński - Komorowski
Pierwsza z dwóch debat Komorowski – Kaczyński za nami. O co byli pytani i co powiedzieli pretendenci do Pałacu Prezydenckiego?
Jarosław Kaczyński i Bronisław Komorowski w studiu TVP
Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Jarosław Kaczyński i Bronisław Komorowski w studiu TVP

Bronisław Komorowski i Jarosław Kaczyński odpowiadali na pytania dziennikarek TVP - Joanny Lichockiej, TVN24 – Moniki Olejnik i Polsat News - Magdaleny Sakowskiej. Debata trwała godzinę, została podzielona na trzy części: politykę społeczną, gospodarkę oraz politykę zagraniczną i bezpieczeństwo. Oto najważniejsze słowa, które podczas niej padły.

POLITYKA SPOŁECZNA

Joanna Lichocka: Co pan chce zrobić dla wyrównania szans Polski A i B?

Bronisław Komorowski: - Nie ma Polski A, B i C. Jest jedna i o całą trzeba dbać – zaczął marszałek Sejmu. Podkreślił, że dzięki rządom Platformy Obywatelskiej podwyżki dostali m.in. nauczyciele „zarówno ze wschodu i zachodu”, że w całym kraju remontowane są drogi gminne w ramach programu schetynówek oraz budowane są boiska – Orliki. – Inwestycje są prowadzone w całej Polsce, bo Polska jest w UE, która dąży wyrównywania szans. Nie ma co straszyć Polaków, że coś komuś się chce się zabrać - podsumował.

W dalszej części debaty stwierdził, że nie można rozdzielać pojęcia wolności, czyli liberalizmu i solidarności, jak chce to robić jego kontrkandydat. Przypomniał zasługi rządu PO dla rozwoju ściany wschodniej atakując Jarosława Kaczyńskiego, że plany jego rządu w tym względzie nie miały pokrycia w finansach państwa. - Planować można wszystko - mówił.

Jarosław Kaczyński: - Mamy w Polsce dwie koncepcje – lokomotyw, czyli skupiania środków tam, gdzie mamy już wysokie inwestycje i zrównoważonego rozwoju, szczególnego wsparcia tych części Polski, które nie ze swojej winy są w pewnym zapóźnieniu. My uważamy, że dobry rozwój Polski to rozwój zrównoważony, bo ten pierwszy nie przynosił nigdzie rezultatu – tworzył się wyspy dobrobytu i ocean stagnacji – mówił prezes PiS. Zapewnił, że jako prezydent będzie robił wszystko, by kraj rozwijał się w sposób zrównoważony.

Kandydat PiS zaatakował rząd PO i samego Komorowskiego, że po przejęciu władzy w 2007 r. zrezygnowali z przygotowanego przez Grażynę Gęsicką, minister rozwoju regionalnego w rządzie PiS programu wielkich inwestycji w województwach wschodnich.

Magdalena Sakowska: Co panowie byście zrobili, gdyby w parlamencie powstała ustawa o związkach partnerskich, nie dopuszczająca prawa do adopcji?

Bronisław Komorowski: - Pytanie czy trzeba tworzyć odrębną ustawę bo istniejące rozwiązania dopuszczają możliwość dziedziczenia i opieki. To raczej wydumane pytanie bo nie spodziewam się, by w najbliższym czasie taka ustawa była możliwa. Trzeba być przyzwoitym wobec każdego, nie należy zaglądać do życia prywatnego - podkreślił. Stwierdził jednak, że jeśliby się okazało, że w prawie są braki, to „taką ustawę trzeba przeprowadzić”, ale zastrzegł, by nie mylić związków partnerskich z małżeństwem.

Jarosław Kaczyński: Zdaniem byłego premiera, wprowadzenie w życie takiej ustawy byłoby „w gruncie rzeczy” złamaniem prawa, bo „małżeństwo to - jak mówi konstytucja - związek kobiety i mężczyzny”.

Monika Olejnik: Na ile opowiadacie się za oddzieleniem Kościoła od Państwa? Czy krzyże powinny wisieć w szkołach, co z refundacją in vitro?

Bronisław Komorowski: - Mam pięcioro dzieci i jestem ostatnią osobą, która chciałaby pozbawić młode małżeństwa szans na posiadanie dziecka – zaznaczył. Podkreślił też, że zawsze był i będzie „za życiem”. - Nikomu nie odmówię prawa do szczęścia – zapewnił, nie mówiąc jednak wprost, czy poparłby ustawę wprowadzającą refundację zabiegów in vitro. Komorowski w tej części debaty zaatakował Kaczyńskiego przypominając, że niektórzy politycy PiS mówili o potrzebie wprowadzenia kar za stosowanie zabiegów sztucznego zapłodnienia. Marszałek podkreślił, że jest za „soborową zasadą wzajemnego poszanowania autonomii kościoła i państwa”. Jak zauważył, potrzebny jest w tym względzie kompromis jak przy ustawie aborcyjnej.

Jarosław Kaczyński: - Rozumiem tragedię ludzi, którzy nie mają dzieci. Ale różne są sposoby walki z bezpłodnością i trzeba je rozważyć. Trzeba w tej sprawie szukać kompromisu, który jest potrzebny i jest możliwy – mówił kandydat PiS. Dopytywany przez Monikę Olejnik, czy jest za czy przeciw in vitro, nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi. - Jestem katolikiem, a zarodek jest człowiekiem – odparł. Jarosław Kaczyński stwierdził również, że jest „głęboko przywiązany do polskiej tradycji”, która wyraża się także w powiązaniu uroczystości religijnych i kościelnych. Jego zdaniem problemy w związkach Kościóła z państwem dostrzegają jedynie nieliczne środowiska.

Wypowiedzi podsumowujące pierwszą część debaty

Bronisław Komorowski: - Nie ma podziału na Polskę solidarną i liberalną, bo nie można rozdzielać tego co jest polską specyfiką, a więc umiłowania wolności, czyli liberalizmu oraz solidarności – zaznaczył na wstępie. Marszałek podkreślił, że należy się troszczyć o potrzebujących, przypomniał, że rząd PO o 40 procent podwyższył zasiłki rodzinne i apelował, by proces wyrównywania szans prowadzić dla wszystkich części Polski. - Nie warto popełniać błędu dzielenia jej na dwie części, bo tylko wspólne działanie oznacza szansę na rozwój. Tylko na fundamencie wolności i solidarności możemy rozwiązać problemy Polski – stwierdził.

Jarosław Kaczyński: - Państwo nie może odwracać się tyłem do obywatela – zaczął pretendent z PiS. Podkreślił, że Polska jest jedna i nie powinna się dzielić na wieś i miasto, czy na grupy społeczne, które mają różne szanse. - Ale by tak się rzeczywiście stało, a nie skończyło się na hasłach, państwo powinno prowadzić aktywną politykę społeczną. Chodzi też o to, by nie wmawiać ludziom, ze państwo nowoczesne pewne sprawy ma pozostawić w sferze prywatnej - zaznaczył. Przypomniał, że za rządów PiS znacząco wzrosła konsumpcja i poziom inwestycji zagranicznych, co wpłynęło pozytywnie na rozwój gospodarczy kraju. - To był znacznie lepszy czas niż ostatnie dwa lata – mówił, apelując o zgodę w kraju, ale „opartą na prawdzie”.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną