Marzyć i działać
Jeśli zwycięży duch konfrontacji, wojny polsko-polskiej, to zmiany w Polsce mogą być niewielkie, zupełnie nieadekwatne do otwierających się przed nami możliwości.
Proponuję współpracę, także politykom i obywatelom, których poglądów osobiście nie podzielam.
Jacek Turczyk/Wikipedia

Proponuję współpracę, także politykom i obywatelom, których poglądów osobiście nie podzielam.

Historyk wie najlepiej, jak zabawne potrafią być czytane po latach przewidywania przyszłego rozwoju wydarzeń. Prognozowanie jest ryzykowne zwłaszcza dzisiaj, kiedy nasze życie przeobraża się w coraz szybszym tempie. Wiele może się w nim zmienić także w rozpoczynającej się drugiej dekadzie XXI wieku. Może, ale nie musi. Wszystko zależy od tego, jaki będzie kształt polskiej polityki.

Jeśli zwycięży w niej duch konfrontacji, wojny polsko-polskiej, to zmiany mogą być niewielkie, zupełnie nieadekwatne do otwierających się możliwości. Jeśli główni gracze naszej polityki będą mieli ręce zaciśnięte w pięści, gotowe tylko do nokautu, to zabraknie im energii i ochoty do zmierzenia się z rzeczywistymi problemami naszego kraju.

Wierzę jednak, że będzie inaczej. Że Polacy swym wyborczym werdyktem, i to już w 2011 roku, wytrącą miecze z dłoni najbardziej zacietrzewionych wojowników. Że postawią na tych, którzy chcą budować, a nie wiecznie rachować sobie kości.

Wierzę więc, że w 2020 roku możemy przodować w europejskim rozwoju. Być krajem ludzi nowocześnie wykształconych. Krajem szybko się modernizującym. Zasobnym dzięki pomysłowości obywateli i gospodarce opartej na innowacyjności i konkurencyjności. Krajem dostatnim, dzielącym się wolnością z innymi, zwłaszcza na Wschodzie.

I gotów jestem nie tylko tak marzyć, ale wytrwale w tym kierunku działać jako prezydent RP. Przede wszystkim każdemu proponując współpracę, także politykom i obywatelom, których poglądów osobiście nie podzielam.

Bronisław Komorowski jest urzędującym Prezydentem RP

 

- - - - - -

Prognozy wszystkich autorytetów, które wzięły udział w projekcie Polska 2020, prezentujemy w tym dziale: WWW.POLITYKA.PL/POLSKA2020

Zachęcamy również do Debaty – jaka będzie Polska w 2020 r. Czekamy na Państwa opinie na forum >>

Polecamy również doroczny konkurs POLITYKI z nagrodami - zostań prorokiem we własnym kraju, czyli jak się skończy 2011 rok >>

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną