Kraj

Marzyć i działać

Bronisław Komorowski Bronisław Komorowski Jacek Turczyk / Wikipedia
Jeśli zwycięży duch konfrontacji, wojny polsko-polskiej, to zmiany w Polsce mogą być niewielkie, zupełnie nieadekwatne do otwierających się przed nami możliwości.

Historyk wie najlepiej, jak zabawne potrafią być czytane po latach przewidywania przyszłego rozwoju wydarzeń. Prognozowanie jest ryzykowne zwłaszcza dzisiaj, kiedy nasze życie przeobraża się w coraz szybszym tempie. Wiele może się w nim zmienić także w rozpoczynającej się drugiej dekadzie XXI w. Może, ale nie musi. Wszystko zależy od tego, jaki będzie kształt polskiej polityki.

Jeśli zwycięży w niej duch konfrontacji, wojny polsko-polskiej, to zmiany mogą być niewielkie, zupełnie nieadekwatne do otwierających się możliwości. Jeśli główni gracze naszej polityki będą mieli ręce zaciśnięte w pięści, gotowe tylko do nokautu, to zabraknie im energii i ochoty do zmierzenia się z rzeczywistymi problemami naszego kraju.

Wierzę jednak, że będzie inaczej. Że Polacy swym wyborczym werdyktem, i to już w 2011 r., wytrącą miecze z dłoni najbardziej zacietrzewionych wojowników. Że postawią na tych, którzy chcą budować, a nie wiecznie rachować sobie kości.

Wierzę więc, że w 2020 r. możemy przodować w europejskim rozwoju. Być krajem ludzi nowocześnie wykształconych. Krajem szybko się modernizującym. Zasobnym dzięki pomysłowości obywateli i gospodarce opartej na innowacyjności i konkurencyjności. Krajem dostatnim, dzielącym się wolnością z innymi, zwłaszcza na Wschodzie.

I gotów jestem nie tylko tak marzyć, ale wytrwale w tym kierunku działać jako prezydent RP. Przede wszystkim każdemu proponując współpracę, także politykom i obywatelom, których poglądów osobiście nie podzielam.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Marcel Andino Velez o trudnej sztuce opieki nad niesamodzielnymi rodzicami

Marcel Andino Velez, założyciel opiekuńczej organizacji Młodszy Brat, o tym, dlaczego dom rodzinny jest ważny dla rodziców w jesieni życia i co należy wiedzieć, decydując się na opiekę nad nimi w domu.

Teresa Olszak
25.01.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną