Mniejsze zło? Żakowski o dylematach w polityce

Jak żyć ze złem
Oto parę kłopotliwych pytań, w sam raz na kampanię wyborczą: czy należało zastrzelić ibn Ladena? Czy Miller i Kaczyński powinni stanąć przed Trybunałem Stanu? Czy tortury powinny być legalne? A prostytucja, marihuana, aborcja?
Walka dobra ze złem to temat pociągający artystów od zarania sztuki. Na zdj. obraz Williama Blake - anioł i diabeł walczą o duszę dziecka.
William Blake / Cecil Higgins Art Gallery/BEW

Walka dobra ze złem to temat pociągający artystów od zarania sztuki. Na zdj. obraz Williama Blake - anioł i diabeł walczą o duszę dziecka.

Ja odpowiadam: nie, tak, nie, tak. W Polsce oznacza to, że jestem miękki wobec terrorystów, mściwy wobec polityków, naiwny wobec przestępców i permisywny wobec rozwiązłości. Czyli, jak mówi Leszek Miller za Leninem, należę do „pożytecznych idiotów”.

W tym sporze nie chodzi jednak o Lenina i Millera ani tym bardziej o mnie. Chodzi o fundamentalny dylemat, czym jest zło, gdzie jest jego miejsce i jak się wobec niego zachować?

Między wojną a walką

„Bój to jest nasz ostatni” śpiewali przez ponad sto lat komunardzi, komuniści, socjaliści, socjaldemokraci, anarchiści. Na całym świecie dobrzy, uczciwi i niegłupi ludzie wierzyli słowom „Międzynarodówki” obiecującym, że „Krwawy skończy się trud/Gdy związek nasz bratni/Ogarnie ludzki ród”. Żaden bój, do którego stawali z „Międzynarodówką” na ustach, nie był jednak ostatni w historycznym sensie. Zło „krwawego trudu” stawało się jeszcze krwawsze, gdy „związek bratni” ogarniał ludzki lud w Rosji, Chinach, Kambodży.

Marzenie o końcu zła przyniosło największe frustracje i zbrodnie XX w. Powinniśmy się więc z niego wyleczyć. Ale jak nie ma definitywnego zwycięstwa nad złem, tak nie ma definitywnego rozstania z marzeniem o definitywnym zwycięstwie.

Po raz pierwszy zrozumiałem, że to może być jądro wielu naszych problemów we wrześniu 2001 r.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną