Snarski złożył petycję w marcu tego roku i teraz od szefowej komisji Ermini Mazzoni otrzymał potwierdzenie wszczęcia procedury. Do petycji (nr 0358/2011) mogą jeszcze dołączyć ci, którzy doświadczyli dyskryminacji na Litwie; muszą opisać swój przypadek i wysłać do Brukseli.
– Uważam to za duży sukces, tym bardziej że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyznał rację Litwie w sporze z Polakiem dotyczącym pisowni nazwisk – opowiada młody prawnik. Liczy na to, że europosłowie w rezolucji wezwą państwo litewskie do poszanowania praw mniejszości polskiej. Ma też nadzieję, że Parlament Europejski zgodnie ze swoją kompetencją przeprowadzi wizytę wyjaśniającą na Litwie.
Tomasz Snarski czeka teraz na zaproszenie na posiedzenie komisji w sprawie, z którą zgłosił się do europosłów. – Moja rodzina pochodzi z dawnych Kresów Wschodnich RP i w sposób szczególny zależy mi na tym, by Litwa była otwartym krajem, z wielokulturowym społeczeństwem. Działam na rzecz praw człowieka, a nie przeciwko komukolwiek – mówi Tomasz Snarski.