Kraj

Co musi kandydat

Ściągawka, którą przygotował sobie jeden z kandydatów startujący z listy Obywatele do Senatu. Ściągawka, którą przygotował sobie jeden z kandydatów startujący z listy Obywatele do Senatu. Marek Henzler / Polityka

Każdy kandydat do Sejmu musi złożyć w Państwowej Komisji Wyborczej zgodę na kandydowanie, a urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. dołączyć także oświadczenie lustracyjne. SLD i PSL nie wymagają od swoich kandydatów żadnych dodatkowych dokumentów, ankiet i poświadczeń. Natomiast PiS, PJN i PO wymagają wypełnienia ankiety, w których pytają o wykształcenie, życie zawodowe, znajomość języków, pełnione wyższe funkcje publiczne, przynależność do organizacji i partii oraz o dotychczasowe starty w wyborach. Kandydaci muszą też ujawnić wszelkie postępowania karne i regulaminowe przeciwko nim prowadzone, a także wykroczenia, które popełnili.

Najbardziej szczegółowe zeznania składają kandydaci Platformy. Władze PO chcą wiedzieć np., czy rodzina kandydata, a nawet konkubenci nie startują z list konkurentów i czy pracują w instytucjach publicznych. Mają się też wyspowiadać z majątku i wszelkich kredytów. W PiS i PJN każdy (oprócz dokumentu składanego w PKW) musi oświadczyć, że nie był funkcjonariuszem lub tajnym współpracownikiem służb bezpieczeństwa w PRL. – Kandydaci, którzy należą do SLD, muszą uregulować ewentualne zaległości w składkach członkowskich – mówi Stanisław Wziątek, szef sztabu SLD. Donald Tusk i Waldemar Pawlak zobowiązali też swoich kandydatów do pisemnego oświadczenia, że gdy dostaną się z list ich partii do parlamentu, to wstąpią do partyjnych klubów parlamentarnych. – Jeśli nasz poseł wypisze się z klubu w czasie kadencji, to nie przewidzieliśmy za to żadnych konsekwencji, ale stawiamy na ludzi honorowych, więc mam nadzieję, że nikt nas nie opuści – mówi Eugeniusz Grzeszczak z PSL.

Polityka 35.2011 (2822) z dnia 24.08.2011; Flesz. Kraj; s. 6
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Rozmowa z filozofem, teologiem i byłym nauczycielem religii Cezarym Gawrysiem o tym, że jakość szkolnej katechezy właściwie nigdy nie obchodziła biskupów.

Jakub Halcewicz
03.09.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną