Kraj

Przedsiębiorcza jak Polka

Mamy wysyp kobiecych firm

Mamy wysyp kobiecych firm i pod względem statystyki jesteśmy w europejskiej czołówce. Mamy wysyp kobiecych firm i pod względem statystyki jesteśmy w europejskiej czołówce. Benis Arapovic / PantherMedia
Trzeba obalić mit matki Polki – apelowały uczestniczki IV Kongresu Kobiet. Ale czy ten mit jest jeszcze popularny? W następnym numerze POLITYKI pokażemy młode, zaradne kobiety, którym nie w smak była rezygnacja z własnych aspiracji. A na bariery – szklany sufit czy problem godzenia pracy i macierzyństwa – znalazły sposób: własna firma.

Nasze bohaterki dowodzą, że Polki mają w genach przedsiębiorczość. Szukają nisz; wąskich specjalizacji, będących wypadkową pasji i wykształcenia – pisze Joanna Podgórska. Produkują ekologiczne zabawki, projektują strony internetowe, organizują coworking

Obecnie co trzecie nowozakładane przedsięwzięcie prowadzone jest przez kobietę. Mamy wysyp kobiecych firm i pod względem statystyki jesteśmy w europejskiej czołówce.

„Z badań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że powody, dla których kobiety i mężczyźni zakładają własne firmy, są te same. Mają też podobne problemy z ich prowadzeniem. Różnica jest taka, że kobiety są ostrożniejsze. (…)  

Jeśli chodzi o kobiecy biznes, to można w nim obserwować pewne pulsowanie – mówi dr Piotr Kaczmarek-Kurczak z Katedry Zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego. – W kryzysie wiele mówi się o przedsiębiorczości, a to sprawia, że więcej osób zastanawia się nad tym, by pójść na swoje. Gdy sytuacja się poprawia, część wraca na etaty. Teraz można się spodziewać, że nastąpi kolejny skok.

Zwłaszcza, że chyba padła jedna z barier: brak kobiecej solidarności” – pisze Joanna Podgórska.

Więcej w następnym numerze POLITYKI – dostępnym w środę w kioskach, a we wtorek o godz. 20 w Polityce Cyfrowej.

A już teraz zapraszamy na nasze forum. Czy znają Państwo jakieś ciekawe przykłady kobiecych biznesów? A może same Panie prowadzą taki biznes?

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną