Trybunał o ustawie emerytalnej

„Ustawa 67” konstytucyjna
Podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia jest zgodne z konstytucją – stwierdził niejednogłośnie Trybunał Konstytucyjny. Za niekonstytucyjne sędziowie uznali emerytury częściowe.
Wikipedia

Pełny skład TK (przy sześciu zdaniach odmiennych co do różnych punktów wyroku) uznał, że zaskarżone przez posłów PiS, OPZZ oraz NSZZ Solidarność przepisy o podwyższeniu wieku emerytalnego do 67 lat są zgodne z konstytucją i konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy. Skarżący zarzucili m.in. naruszenie zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, ochrony praw nabytych i sprawiedliwości społecznej. – Polski ustawodawca miał prawo do podwyższenia wieku emerytalnego – mówiła, uzasadniając środowy wyrok TK, sędzia Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz. I dodała: – Państwo zobowiązane do świadczeń emerytalnych, które ma zarazem świadomość złej kondycji systemu emerytalnego, ma nie tylko prawo, ale i powinność podjęcia działań naprawczych.

Trybunał orzekł jednocześnie, że emerytury częściowe, pozwalające przejść wcześniej na częściową, 50-procentową emeryturę, są niekonstytucyjne. Według znowelizowanej ustawy o emeryturach kobiety mają prawo do 50-procentowej emerytury częściowej od 62 lat, a mężczyźni – od 65. Sędzia Wronkowska-Jaśkiewicz mówiła, że instytucja tej emerytury, ponieważ ma charakter osłonowy, nie została zakwestionowana przez wnioskodawców. – Zakwestionowano przede wszystkim sposób jej ukształtowania – tłumaczyła.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) uznał środowy wyrok TK za satysfakcjonujący. Mówił dziennikarzom, że decyzja o podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat nie była łatwa ani dla rządu, ani dla parlamentu, ale konieczna w obliczu zmian demograficznych.

Poseł PiS Tomasz Latos, pytany przez dziennikarzy o wyrok TK, uznał go za przejaw lekceważenia nabytych praw Polaków i opinii milionów z nich na ten temat. Zapowiedział, że jeśli partia Jarosława Kaczyńskiego przejmie władzę, to wiek emerytalny z pewnością obniży.

Sejm podniósł wiek emerytalny w maju 2012 r. Przed zmianami kobiety mogły przejść na emeryturę po przekroczeniu 60 lat, a mężczyźni – 65. Od 2013 r. zgodnie z zaskarżoną ustawą wiek emerytalny wzrasta co kwartał o miesiąc: dla mężczyzn będzie wynosił 67 lat w 2020 r., a dla kobiet – w 2040 r.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną