Debaty, koncerty, spotkania pod patronatem POLITYKI
Igrzyska Wolności w dniach 4–8 czerwca w Łodzi to wielkie święto polskiej wolności i polskiego sukcesu, zorganizowane przez pismo LIBERTÉ! z okazji 25 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989. Patronat nad imprezą objęła POLITYKA.
materiały prasowe

Zamiast wspomnień i martyrologii najwybitniejsi światowi i europejscy intelektualiści będą dyskutować o najważniejszych wyzwaniach, które dziś stoją przed Polską, Europą i światem. Tematyka międzynarodowa przeplatać się będzie ze spotkaniami z ludźmi kultury i pisarzami. Wstęp jest bezpłatny, niezbędna jest rejestracja – www.igrzyskawolnosci.pl.

4 czerwca – środa

6. Dzielnica (ul. Piotrkowska 102)
15.30 – spotkanie: „Wolna w ramach niewoli, zniewolona wolnością”

  • Agnieszka Holland – polska reżyserka i scenarzystka, trzykrotne nominowana do Oscara za filmy: „Gorzkie żniwa”, „Europa, Europa” oraz W ciemności”.
    Moderator: Joanna Łopat, Liberté!

17.00 – panel dyskusyjny: „Walka pamięci z zapomnieniem – 25 rocznica wydarzeń na placu Tian'anmen”

  • Bogdan Góralczyk – polski sinolog, dyplomata, politolog i publicysta
  • Piotr Niemczyk – polski polityk, były wiceminister gospodarki
  • Agnieszka Bieńczyk-Missala – członkini Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych
  • Radosław Pyffel – sinolog, badacz relacji polsko-azjatyckich, wykładowca
  • Carl Gershman – prezes Narodowego Funduszu na rzecz Demokracji, współpracował z Komisją Praw Człowieka ONZ
    Moderator: Dominika Bychawska-Siniarska.

18.30 – spotkanie: Chiny i demokracja 25 lat po Tian'anmen

  • Carl Gershman – prezydent National Endowment for Democracy

21.30 – koncert: Masecki & Moretti
23.00 – afterparty: Roman Jurek

5 czerwca – czwartek

6. Dzielnica (ul. Piotrkowska 102)
16.00 – panel dyskusyjny: „Nic nie usprawiedliwia stosowania tortur?”

  • Gerald Staberock – przewodniczący Światowej Organizacji Przeciwko Torturom (OMCT – Organisation Mondiale Contre la Torture) z siedzibą w Genewie
  • Mikołaj Pietrzak – adwokat, przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, pełnomocnik Abd Al-Rahima Al-Nasiriego w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie
  • Andrzej Poczobut – dziennikarz „Gazety Wyborczej”, dysydent, więzień polityczny reżimu A. Łukaszenki
    Moderator: Adam Bodnar – wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, członek rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur

18.00 – spotkanie: „Stan duszy rosyjskiej po inwazji na Krym”

  • Wiktor Jerofiejew – rosyjski pisarz, krytyk literacki
    Prowadzenie: Andrzej de Lazari, Uniwersytet Łódzki

21.30 – koncert: Waclaw Zimpel Quartet
23.00 – afterparty: Łukasz Adamek

6 czerwca – piątek

Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282)
10.00 – panel dyskusyjny: „Rosja – Ukraina koniec specjalnej relacji?”

  • Mykoła Riabczuk – ukraiński krytyk literacki, eseista i publicysta, poeta
  • Wiktor Jerofiejew – rosyjski pisarz, krytyk literacki

13.30–14.30 – lunch

14.30 – panel dyskusyjny: „Polska na globalnej szachownicy. Następnych 25 lat polskiej polityki zagranicznej”

  • Bartosz Węglarczyk – dziennikarz i prezenter telewizyjny, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”
  • Roman Kuźniar - doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych
    Prowadzenie: Adam Balcer, autor książki „Polska na globalnej szachownicy”

16.00 – panel dyskusyjny: „Sytuacja Obrońców Praw Człowieka na terenie byłego ZSRR”

  • Sergey Golubok – adwokat petersburkiej rady adwokackiej Federacji Rosyjskiej. Reprezentuje m.in. aktywistów Greenpeace oskarżonych o akty chuligańskie będące efektem próby wdarcia się na pokład rosyjskiej platformy wiertniczej we wrześniu 2013 roku
  • Rashid Hajili – prawnik, przewodniczący Instytutu Praw Mediów w Azerbejdżanie, wiodącej organizacji w zakresie promowania idei wolności słowa i prawa dostępu do informacji
  • Alexandra Novitchkova – aktywistka Euromodan-SOS, obrończyni praw człowieka kijowskiego Centrum Wolności Obywatelskich.
    Prowadzenie: Dominika Bychawska-Siniarska, Helsińska Fundacja Praw Człowieka

 6. Dzielnica (ul. Piotrkowska 102)

21.30 – koncert: Pink Freud
23.00 – afterparty: Cookie Monster

7 czerwca – sobota

Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282)

10.00 – spotkanie: „Estetyka, polityka i władza”

  • Richard Shustermann – filozof amerykańsko-izraelski, jeden z najwybitniejszych teoretyków kultury
    Prowadzenie: Andrzej Walczak, Atlas

12.00 – spotkanie: „Intelektualiści i demokracja”

  • Frank Furedi – Profesor socjologii Uniwersytetu w Kent zajmujący się edukacją, autor m.in. „Gdzie się podziali wszyscy intelektualiści”, „Polityki strachu”, „Paranoid parenting”
    Prowadzenie: Daria Hejwosz, „LIBERTÉ!”

13.30–14.30 – lunch

14.30 – spotkanie: „Europa droga do supremacji”

  • Brendan Simms – wykładowca Centrum Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Cambridge. Autor przełomowej historii Europy „Europe: The Struggle for Supremacy, 1453 to the Present”

16.30 – spotkanie: „Globalizacja i uniwersalizm wartości Zachodu”

  • Guy Sorman – francuski pisarz, liberalny publicysta polityczny filozof i podróżnik
    Prowadzenie: Błażej Moder, FOR

 18.30 – spotkanie: „Przyczyny neoimperialnej polityki Rosji”

  • Gleb Pawłowski – rosyjski politolog, były doradca Władimira Putina
    Prowadzenie: Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz

 6. Dzielnica (ul. Piotrkowska 102)

21.30 – koncert: Jazzpospolita
23.00 – afterparty: Balbina Bruszewska

8 czerwca – niedziela

Centralne Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282)

10.00 – spotkanie: „Porządek i chaos w XXI wieku”

  • Robert Cooper – Brytyjski dyplomata, wpływowy doradca Tony’ego Blaira i Catherine Ashton.
    Prowadzenie: Leszek Jażdżewski, „LIBERTÉ!”

 12.00 – spotkanie: „Chiny i Indie - Nowe potęgi światowe?”

  • Pankaj Mishra – Wielokrotnie nagradzany indyjski pisarz opisujący wschodzące potęgi Azji, laureat prestiżowej nagrody literackiej Windham–Campbell przyznawanej przez Uniwersytet Yale.
    Prowadzenie: Maciej Nowicki

13.30–14.30 – lunch

14.30 – spotkanie: „Jaka przyszłość dla Ukrainy?”

  • Jarosław Hrycak – ukraiński historyk, dyrektor Instytutu Badań Naukowych Uniwersytetu Lwowskiego
    Prowadzenie: Łukasz Jasina, „Kultura Liberalna”

16.00 – spotkanie: „Czy Europa ma jeszcze geopolityczne znaczenie?”

  • François Heisbourg – prezydent International Institute for Strategic Studies oraz Geneva Centre for Security Policy
    Moderacja: Maciej Nowicki

6. Dzielnica (ul. Piotrkowska 102)

21.30 – koncert: Liber Alles

Organizator: Liberté! (Fundacja Industrial)

Partnerami głównymi Igrzysk są: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Instytut Książki, Urząd Miasta Łodzi, Fundacja im. Friedricha Naumanna - Fundacja na Rzecz Wolności.

Partnerami merytorycznymi Igrzysk są: 4Liberty.eu, EC1 Fundacja Łódzka, Svaboda Institute, Think Tank, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Uniwersytet Łódzki.

Partnerami medialnymi są: „Gazeta Wyborcza”, „Polityka”, Radio TOK FM, TVP Info.  

Czytaj więcej: www.igrzyskawolnosci.pl

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną