Sprawdź, jaki masz światopogląd

Od lewaka do katotaliba
Poglądy na świat dzielą Polaków bardziej niż wojna PiS z Platformą. Jak przebiegają linie tego podziału?
Prostacka wersja dzisiejszego podziału wizji świata wyraża się w zestawieniach: leming kontra pisior, lewak kontra katotalib.
Polityka

Prostacka wersja dzisiejszego podziału wizji świata wyraża się w zestawieniach: leming kontra pisior, lewak kontra katotalib.

W Polsce mamy do czynienia ze starciem często krańcowo odmiennych wizji świata, sposobów patrzenia na rzeczywistość, systemów wyznawanych wartości. Można wręcz mówić o wojnie sumień, kulturowym starciu, które zwłaszcza ostatnio weszło w ostrą fazę.

Światopogląd tym różni się od poglądów stricte politycznych, że dotyczy przede wszystkim spraw podstawowych, ostatecznych: życie, śmierć, rodzina, kobieta, mężczyzna, naród, prokreacja, seks, dzieci, wiara. Oczywiście to się przenosi również na kwestie ekonomiczne, społeczne: czy człowiek ma liczyć tylko na siebie, ile mu jest winna wspólnota, czy państwo ma być silne, dające cel, czy być jedynie administratorem i nie zawracać głowy? Czy istnieją naturalne role kobiety i mężczyzny, czy płeć może podlegać wyborowi itd.

Do starych sporów stale dochodzą nowe, związane choćby z postępem technologii medycznych, z nowymi formami życia rodzinnego, zmianami cywilizacyjnymi. Członkowie jednej narodowej wspólnoty mogą się między sobą skrajnie różnić w zasadniczych sprawach. Czy demokratyczny system jest na to odporny?Proponujemy Państwu również test „Sprawdź swój światopogląd”, czyli 25 pytań m.in. o rodzinę, metodę in vitro, aborcję, przeszczepy, zmianę płci, edukację seksualną, role mężczyzny i kobiety, o naród, homoseksualizm, teorię ewolucji Darwina czy obowiązki państwa względem obywateli.

Wyniki pokażą, gdzie mieszczą się Państwa poglądy na polskiej światopoglądowej mapie, rozciągającej się – jak w okładkowym haśle – od lewaka do katotaliba. Sugerujemy, by nie traktować tego testu śmiertelnie poważnie. To tylko pomocnik służący lepszej autodiagnozie i samoocenie.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną