Partia Korwina: odchodzi czy wschodzi?

Król i wicekról
Wewnętrzne walki w ugrupowaniu Janusza Korwin-Mikkego sprawiały wrażenie, że Nowa Prawica może zanurkować śladem partii Palikota. Tyle że szybciej. Ale podobno dopiero teraz ma być naprawdę dobrze.
Janusz Korwin-Mikke głosuje w Parlamencie Europejskim
Łukasz Kobus/Forum

Janusz Korwin-Mikke głosuje w Parlamencie Europejskim

Po wyborczym sukcesie, pierwszym Korwin-Mikkego od 21 lat – 7 proc. (więcej niż PLS i Twój Ruch) i cztery euromandaty – Kongres Nowej Prawicy przeszedł w stan spoczynku, a sondaże zaczęły niebezpiecznie falować. KNP nie wypowiedział się na temat afery taśmowej, wyjazdu Tuska do Brukseli czy nowej pani premier. Symbolem tego bezruchu jest drzemka, którą JKM uciął sobie na sesji w Brukseli, choć dzień po wyborach obiecywał: „tak narozrabiam, że mnie popamiętają”. Ale ostatni partyjny konwent – zjazd członków partii, który odbył się w połowie października – ma być początkiem przebudzenia.

Aby zrozumieć problemy Nowej Prawicy, wystarczy zajrzeć do statutu: „Partia konserwatywno-liberalna o nazwie Kongres Nowej Prawicy, w skrócie Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke”. Skrót dłuższy od nazwy właściwej? Im dłużej czytamy, tym więcej zawiłości, piętrowych konstrukcji prawnych i rozbudowanych opisów partyjnych struktur, m.in. członkowie zwyczajni, sygnatariusze, wspierający, kandydaci, konwent, konwentykl, rada główna, zarząd, prezes, straż, rada sygnatariuszy itd. Aż trudno uwierzyć, że tak złożona struktura wypisała na swoich sztandarach hasła o prostych zasadach państwa, wolności i deregulacji wszystkiego, co się da.

JKM był zakładnikiem tych statutowych władz, które blokowały wiele jego decyzji. Nie chciały zgodzić się np. na przyjęcie w szeregi KNP byłego posła PiS – Jarosława Jagiełły; wykorzystując statutowe zapisy, nie wpuściły na eurolisty Przemysława Wiplera i Marka Migalskiego.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną