Kraj

Przyjmijmy uchodźców, bo inaczej nie można

Czasami trzeba zrobić to, co niewygodne, zdobyć się na coś, co jest niekomfortowe.
.Ilias Bartolini/Flickr CC by SA.

Tworzymy książki dla dzieci: piszemy, rysujemy, malujemy, tłumaczymy, redagujemy. Bo dzieci są ważne. Ważne są ich zabawy, zdrowie, poczucie bezpieczeństwa. A właśnie to wszystko znika w czasie wojny.

Wiemy to my, Polacy. I my – od książek dla dzieci. Rozumiemy złożone przyczyny obecnej sytuacji, zdajemy sobie sprawę z możliwych konsekwencji, wiemy, że trzeba szukać realnych rozwiązań... Widzimy – ludzi w rozpaczliwym położeniu.

Dlatego mówimy: zdobądźmy się na zrozumienie, empatię i ludzki gest. Przyjmijmy uchodźców. Czasami trzeba zrobić to, co niewygodne, zdobyć się na coś, co jest niekomfortowe.

Bo przecież dzieci uczą się nie tylko z książek. Także obserwując dorosłych. Przyjmijmy uchodźców, bo inaczej nie można. Nie wypada, patrzą na nas dzieci.

 *

Anita Andrzejewska, Katarzyna Bajerowicz, Krystyna Bardos, Maria Bosacka, Sylwia Chutnik, Aleksandra Cieślak, Joanna Concejo, Lidia Dańko, Łukasz Dębski, Agata Dudek, Ewa Agnieszka Frankowska, Anita Głowińska, Dorota Hartwich, Izabela Jakul, Melania Kapelusz, Grzegorz Kasdepke, Ewa Kozyra-Pawlak, Iwona Krynicka, Aleksandra Krzanowska, Daniel de Latour, Tomasz Malejki, Marianna Oklejak, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Elżbieta Pałasz, Danuta Parlak, Paweł Pawlak, Bogna Pniewska, Jola Richter-Magnuszewska, Piotr Rowicki, Katarzyna Sadowska, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka, Joanna Wachowiak, Małgorzata Węgrzecka, Patrycja Woy-Wojciechowska, Monika Wróbel-Lutz, Małgorzata Żółtaszek

Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Jak nie utonąć. 6 zasad zachowania w wodzie, które mogą nas uratować

Latem ciągnie nas do wody, a liczba utonięć rośnie. Co zrobić, żeby nie zatonąć? Oto podstawowe zasady bezpieczeństwa w wodzie. Nie tylko na lato.

Michał Rolecki
24.06.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną