Kim jest Adrian Zandberg?
Inna polityka jest możliwa – to hasło partii Razem. Czy do jej zmiany przyczyni się objawienie wtorkowej debaty Adrian Zandberg?
.
Forum

.

O tym, że to Adrian Zandberg będzie reprezentował partię Razem w debacie liderów ośmiu komitetów wyborczych, zadecydował jej sztab. – To chyba oczywiste, dlaczego Adrian reprezentował nas podczas tej debaty. Jest szalenie charyzmatyczny, ma ogromną wiedzę i wiarygodność, której w polskiej polityce brakuje. Od wielu lat walczy o nasze sprawy. Dzięki niemu debata była mniej rozczarowująca – mówi Marcelina Zawisza, jedna z założycielek partii.

35-letni Adrian Zandberg jest członkiem zarządu partii Razem. Pochodzi z Warszawy, z wykształcenia jest historykiem (doktorat poświęcił brytyjskiej i niemieckiej lewicy socjaldemokratycznej), ale zawodowo pracuje jako programista w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych, której kanclerzem jest Barbara Nowacka, jego polityczna konkurentka.

W partii odpowiadał dotychczas za media społecznościowe, stronę internetową oraz tworzenie memów, które zdobyły w internecie sporą popularność. Razem z Marceliną Zawiszą (odpowiada za struktury, koordynuje ich pracę) i Maciejem Koniecznym (odpowiada za finanse) Zandberg należy do trójki założycieli partii. Wspólnie przebyli drogę od Młodych Socjalistów przez Zielonych (Zandberg nie był w partii, ale angażował się jej działalność) aż po Razem.

Zandberg w przeszłości współpracował również z Federacją Młodych Unii Pracy, był bliskim współpracownikiem Piotra Ikonowicza w kampanii prezydenckiej 2000 r. Był też jednym z założycieli portalu Lewica.pl (opuścił jej szeregi, gdy „zrobiła się prorosyjska”, ale portal wciąż istnieje).

Po rozłamie w FMUP odszedł wraz z grupą działaczy, zakładając Młodych Socjalistów, czyli formułę „młodzieżówki bez partii, która stworzy sobie własną partię” i którą w tym roku rozwiązano. W grudniu 2014 r. Zandberg skończył bowiem 35 lat i nie mógł już być członkiem organizacji młodzieżowej.

Start w tegorocznych wyborach parlamentarnych (pierwsze miejsce warszawskiej listy Razem) nie jest jego pierwszym razem. W 2009 r. zrzeszona wokół niego grupa Młodych Socjalistów próbowała wystartować jako Polska Partia Socjalistyczna w eurowyborach w dwóch okręgach, zarejestrowali jeden (Białystok, nie udało się Łodzi). Zandberg był jednym z głównych liderów tej grupy.

Ma on też za sobą współpracę z Jackiem Kuroniem. Napisali wspólnie list „Do przyjaciół alterglobalistów”, który Kuroń odczytał w 2004 r. przed Europejskim Forum Gospodarczym, podkreślając, że w rękach młodych jest przyszłość świata.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną