Stary prezes nowym prezesem TVP. Jacek Kurski wygrał konkurs
Kurski pierwszy raz został prezesem w styczniu. W środę wygrał w konkursie, bo zagłosowało na niego trzech nominatów PiS i przedstawiciel Kukiz’15.
EAST NEWS

Jacek Kurski w 5-osobowej Radzie Mediów Narodowych dostał 4 głosy i już w pierwszej turze głosowania pokonał swoich rywali. Zagłosowała na niego trójka posłów PiS: Joanna Lichocka, Elżbieta Kruk i Krzysztof Czabański. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, Jacek Kurski porozumiał się też z Grzegorzem Podżornym z Kukiz’15 i od niego też dostał głos. Przeciw Kurskiemu głosował były szef TVP Juliusz Braun (zasiada w RMN z rekomendacji PO).

„Chcę, żeby Telewizja Polska łączyła Polaków wokół ważnych, wielkich cech i celów, żeby odwoływała się do tego, co Polaków łączy; chcę, żeby Telewizja Polska była nośnikiem szybkiej, rzetelnej informacji, uczciwej publicystyki i debaty publicznej, dobrej edukacji, żeby była również nośnikiem dobrej i na poziomie rozrywki, która jest śmiechem, a nie rechotem” – powiedział Kurski dziennikarzom w Sejmie. Podkreślił, że w  „TVP przywracany jest elementarny obiektywizm i uczciwa debata publiczna; następuje też odbicie, jeśli chodzi o oglądalność szeregu programów”.

Kurski nie był pewien, że dostanie głosy od Czabańskiego i Lichockiej. Ten pierwszy otwarcie krytykował wybranego dziś nowego-starego prezesa za zbyt powolne zmiany w TVP. Lichocka wytykała Kurskiemu spadek oglądalności i marną jakość nowych programów. Ostatecznie oddali na niego głos, a Kurski może za to podziękować prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Wczoraj, we wtorek, prezes PiS wezwał do siebie Czabańskiego. Jak podał portal wpolityce, „Jarosław Kaczyński miał wyrazić swoje niezadowolenie z powodu zamieszania wokół konkursu”.

Wieść niesie, że Kurski obiecał Podżornemu, że za jego głos człowiek Kukiz’15 będzie mógł pozostać w zarządzie TVP. Chodzi o Macieja Staneckiego, który od stycznia jest wiceprezesem TVP. Dziś na wniosek Kurskiego RMN przegłosowała, że zarząd będzie dwuosobowy: z prezesem Kurskim i Staneckim, jego zastępcą.

Czabański zmienia zdanie o Kurskim

„Jacek Kurski zaprezentował bardzo ciekawy, dynamiczny program działania telewizji” – powiedział w środę przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Czabański pogratulował wyboru Kurskiemu. „Osobiście cieszy mnie to, że Jacek Kurski wyciągnął wnioski z różnych uwag, które słyszał z różnych stron, i zaprezentował bardzo ciekawy, dynamiczny program działania telewizji. Szczególnie mnie cieszy, że ta jego dynamika będzie służyła wspieraniu tego, co jest najważniejsze dla mediów publicznych, mianowicie uszczelnieniu abonamentu” – powiedział Czabański.

Do ostatniego etapu konkursu na prezesa TVP dostali się: Agnieszka Romaszewska-Guzy (szefowa Biełsatu), Krzysztof Skowroński (prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, szef radia WNET) i Bogdan Czajkowski (dokumentalista). To właśnie tych kontrkandydatów już w pierwszym głosowaniu Kurski pokonał.

W przesłuchaniach kandydaci nie wypadli najlepiej, w PiS mówiło się nawet o unieważnieniu konkursu. Ustawa o RMN nie wymaga organizowania konkursu, ale na tym, aby się odbył, zależało Krzysztofowi Czabańskiemu. Chciał raz na zawsze pozbyć się Kurskiego z TVP i droga konkursowa wydawała mu się najlepsza. Nie przewidział, że prezes PiS stawia na Kurskiego, ale dobitnie przekonał się o tym w sierpniu, kiedy Rada na swoim pierwszym posiedzeniu, głosami PiS, odwołała Kurskiego. Jednak po kilku godzinach, po interwencji Kaczyńskiego, RMN pod presją prezesa PiS odwołała swoją decyzję. Kurski pozostał wtedy na Woronicza. I zostanie jeszcze długo.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną