Szydło ws. sporu o nominacje generalskie: Politycy powinni zapomnieć o wzajemnych animozjach
Premier poprosiła o wyjaśnienia ministra Antoniego Macierewicza i koordynatora służb Mariusza Kamińskiego.
Premier Beata Szydło
P. Tracz/Kancelaria Prezesa RM

Premier Beata Szydło

Przed dwoma dniami BBN ogłosił, że prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, że 15 sierpnia nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich i admiralskich. „W ocenie Prezydenta, trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich” – napisano w komunikacie.

O sporze między MON a Pałacem Prezydenckich w Polityce pisał Marek Świerczyński, którego zdaniem „odmowa nominacji generalskich w Święto Wojska Polskiego jest sygnałem, że w sprawie wojska nie ma zgody w obozie władzy. I szybko nie będzie”. Zaś prezydent zastosował w tej sprawie „opcję nuklearną”

Co na to premier?

Dziś wieczorem na stronie Kancelarii Premiera pojawiła się informacja, z której wynika, że przed kilkunastoma dniami premier Beata Szydło spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą. Poinformowano również, że szefowa rządu wysłuchała wątpliwości dotyczących opracowywanego w MON nowego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP oraz wiążącymi się z tym awansami generalskimi.

„Podczas spotkania Prezydent odniósł się także do sprawy generała brygady Jarosława Kraszewskiego, dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wobec generała, zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie informacji niejawnych, Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie sprawdzające – czytamy – Premier wysłuchała zastrzeżeń Prezydenta RP, a następnie poprosiła o wyjaśnienia Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza oraz Ministra – Członka Rady Ministrów, Koordynatora Służb Specjalnych Mariusza Kamińskiego. Powziąwszy informacje, że postępowanie względem generała Kraszewskiego jest w toku, Pani Premier wyraziła oczekiwanie, że zostanie ono zakończone bez zbędnej zwłoki”.

Jak zaznaczono, w opinii premier „postępowanie to nie powinno mieć wpływu na procedurę dotyczącą awansów generalskich, która leży w gestii Pana Prezydenta”.

Podkreślono także, że premier Szydło oczekuje, że instytucje pracujące nad stworzeniem nowego systemu dowodzenia (MON i BBN), „będą pracować w duchu konsensusu i odpowiedzialności”, a zmiany w armii muszą być dokonywane „spokojnie i z rozmysłem”.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną