Kraj

Zakrywanie etykiet alkoholi w sklepach – nadgorliwość czy nowe prawo?

Alkohole z zakrytymi etykietami Alkohole z zakrytymi etykietami Janek Rojewski / Polityka
Tuż po Sylwestrze w wielu sklepach w Polsce można było zaobserwować chałupniczo pozaklejane etykiety wysokoprocentowych alkoholi. To efekt wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Nalepianie kartek, otaczanie siatką i stawianie butelek tyłem. Właściciele sklepów okazali się bardzo pomysłowi, próbując dostosować się do przepisów. Jak mówią pracownicy jednego z warszawskich sklepów sieci Carrefour, jest to efekt nowego prawa.

Konkretnie chodzi o wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z lipca ubiegłego roku. Dotyczył on jednego z krakowskich sklepów całodobowych, w którym podczas kontroli pracownicy urzędu miasta uznali, że doszło do złamania ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Chodziło o umieszczenie alkoholi w sklepowej witrynie.

W ustawie reklamę definiuje się jako „publiczne rozpowszechnianie znaków towarowych”, jest to niezmienne od 1982 roku, nowość to wyrok NSA, w którym zamieszenie alkoholu w witrynie jest uznany za reklamę – komentuje dr Mateusz Radajewski, prawnik Szkoły Prawa Uniwersytetu SWPS. Do wyroku NSA postanowiły dostosować się niektóre samorządy, w Warszawie jego treść rozsyłał jeden z miejskich urzędów m.in. do sklepów winiarskich.

Jednak zdjęcia „opakowanych” alkoholi, które zaniepokojeni lub rozbawieni tym „bareizmem” klienci umieszczali w internecie, nie przedstawiały witryn, a wnętrze sklepów. – Klient nie może widzieć alkoholu przez szybę, nic na to nie poradzimy – rozkłada bezradnie ręce pani Katarzyna, ekspedientka. – Rozumiem logikę, którą kierują się sprzedawcy zaklejający etykiety, złamanie ustawy grozi nie tylko pozbawieniem koncesji, ale też wysoką grzywną – tłumaczy dr Radajewski.

Biuro prasowe Carrefoura wydaje się zaskoczone tą sytuacją. – Do tej pory odnotowaliśmy jeden taki przypadek. Lokal należy do franczyzobiorcy. Skontaktowaliśmy się z właścicielem sklepu – brzmi oficjalny komunikat.

Niezależnie od tego, czy zaklejanie etykiet stanie się stałym elementem polskich sklepów czy też nie, należy się zastanowić, jaki sens ma nie tyle wprowadzanie nowych przepisów, ile ich drakońska interpretacja. Ta wprawia w osłupienie klientów, a wśród właścicieli sklepów budzi uzasadniony lęk o utratę źródła dochodu.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Osamotnienie – dżuma współczesności?

Mamy w Polsce 5 mln jednoosobowych gospodarstw domowych. Na razie co czwarte gospodarstwo. W 2035 r. – co trzecie.

Ewa Wilk
08.02.2019
Reklama