Pierwsza Prezes SN Małgorzata Gersdorf nową przewodniczącą KRS
„Trudno nie mieć myśli, że będę grabarzem tej instytucji” – mówiła prof. Małgorzata Gersdorf.
Prof. Gersdorf
Kuba Atys/Agencja Gazeta

Prof. Gersdorf

We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie KRS po rezygnacji sędziego Dariusza Zawistowskiego ze stanowiska przewodniczącego Rady. Zrezygnował na znak protestu przeciw prezydenckiej reformie sądownictwa. „Oświadczam, że zrzekam się funkcji przewodniczącego KRS z dniem 15 stycznia 2018 r. poprzedzającym wejście w życie przepisów nowej ustawy o KRS. Przepisy te w ocenie Rady są niezgodne z Konstytucją RP” – napisał w oświadczeniu. Jest sędzią Sądu Najwyższego i prezesem Izby Cywilnej SN, a od 2015 roku przewodniczył KRS. Jego kadencja w Radzie powinna wygasnąć w marcu.

Sędziowie stanęli przed pytaniem, czy wybrać nowego przewodniczącego, czy lepiej go nie wybierać. We wtorek podczas posiedzenia nie było nawet chętnych, by zgłosić kandydata na nowego przewodniczącego. Dopiero po przerwie sędziowie KRS zdecydowali się ogłosić kandydaturę pierwszej prezes. „KRS zostało niewiele czasu, ale Rada musi kontynuować pracę i mieć przewodniczącego. Naturalną rzeczą jest, że zostanie nim pierwszy prezes SN” – mówiła prof. Gersdorf po zakończeniu posiedzenia.

W głosowaniu wzięło udział 19 z 25 członków KRS. Do urny wrzucono 18 kart. Kandydaturę prof. Gersdorf poparło 14 osób. Trzech członków było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

„Pozwólcie państwo, że podziękuję za tak dobre dla mnie głosowanie” – powiedziała Gersdorf. Dodała, że „podjęcie się przewodniczenia Radzie na tak krótko i w tak trudnym dla niej okresie nie było łatwą decyzją”. Poza tym ma poczucie, że KRS w swoim konstytucyjnym wymiarze kończy urzędowanie, ale ktoś musiał podjąć się tego zadania. „Dlatego przyjmuję to nie jako zaszczyt, ale jako obowiązek spoczywający na pierwszym prezesie SN” – mówiła. Prawdopodobnie już w lutym straci stanowisko, choć kadencja przewodniczącego trwa cztery lata.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj