Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Gronkiewicz-Waltz zatrzymuje Marsz Niepodległości

Zdjęcie z Marszu Niepodległości 11 listopada 2015 r. Zdjęcie z Marszu Niepodległości 11 listopada 2015 r. Piotr Drabik / Flickr CC by 2.0
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała organizacji Marszu Niepodległości, który 11 listopada miał przejść ulicami Warszawy.

„Warszawa dość już wycierpiała przez agresywny nacjonalizm” – mówiła prezydent Warszawy, tłumacząc decyzję o zakazie marszu. Dodała, że w czerwcu skierowała pismo do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego w sprawie wspólnego zabezpieczenia uroczystości organizowanych w Warszawie 11 listopada. Pismo to zostało zignorowane.

Organizatorzy zakazanego marszu zapewne odwołają się od decyzji Gronkiewicz-Waltz do sądu, a jeśli ten nie uwzględni ich wniosku, to jest bardzo prawdopodobne, że narodowcy i tak przejdą z racami przez Warszawę. Apele o zatrzymanie ich pozostają więc aktualne.

„Bóg, Honor, Ojczyzna”

Tegoroczny Marsz Niepodległości zaplanowany jest na niedzielę i ma odbyć się pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Uczestnicy mają się zebrać o godz. 14:00 przy rondzie Dmowskiego, a następnie przejść Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim i ul. Siwca na błonia Stadionu Narodowego. Marsz odbywa się co roku 11 listopada, od 2010 r.

W ubiegłorocznym Marszu Niepodległości pod hasłem „My chcemy Boga” według policji wzięło udział 60 tys. osób. Wśród transparentów znalazły się hasła: „Wszyscy różni, wszyscy biali” czy „Europa tylko dla białych”. Media donosiły też o skandowaniu haseł „Sieg Heil”, „Biała siła” czy „Żydzi won z Polski”.

W sprawie Marszu Niepodległości 2017 toczy się śledztwo

Sprzeciw wobec „tolerowania przez władze państwowe zachowań rasistowskich i ksenofobicznych” przyjęła Rada Warszawy. Śledztwo dotyczące publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa i nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych, etnicznych i wyznaniowych podczas marszu prowadzi warszawska prokuratura okręgowa.

Wczoraj demonstracji środowisk skrajnej prawicy 11 listopada zakazał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, powołując się na opinię policji.

Reklama
Reklama