Maciej Stanisław Jankowski dołączył do „Solidarności” w 1980 r. Wcześniej był spawaczem i brygadzistą brygady remontowej na Uniwersytecie Warszawskim (w latach 1975–90). „Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Macieja Stanisława Jankowskiego, byłego Przewodniczącego Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ »Solidarność«, posła na Sejm III kadencji” – czytamy na stronie mazowieckiej „Solidarności”.
Mistrz judo, działacz opozycji
Krótko po tym, gdy przyłączył się do „Solidarności”, ogłoszono w Polsce stan wojenny. Maciej Jankowski był internowany od 13 grudnia 1981 r. do 27 marca 1982. Wiceprzewodniczącym NSZZ „Solidarność” na Mazowszu został na rok w 1990 r., a osiem lat później – szefem całego regionu.
Zanim podjął karierę polityczną, trenował judo. W 1967 r. został mistrzem Polski w kategorii ciężkiej.
Poseł na Sejm, zaniepokojony tym, co dzieje się w kraju
Do Sejmu kandydował z list Akcji Wyborczej Solidarność w Warszawie w 1997 r. W 2000 r. związał się ze Stronnictwem Konserwatywno-Ludowym i popierał kandydaturę Aleksandra Olechowskiego na prezydenta kraju. Popierał też powstanie Platformy Obywatelskiej.
Maciej Jankowski planował zostać senatorem. W 2001 r. startował jako kandydat niezależny, ale bez powodzenia. Rok później wycofał się z polityki i wrócił na Uniwersytet Warszawski. Kierował pracami ślusarskimi.
W 2005 r. poparł kandydaturę Donalda Tuska na prezydenta. W 2009 r. otrzymał z rąk Lecha Kaczyńskiego Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski. Pod koniec 2018 r. przekazał odznaczenie na cele charytatywne – w akcie sprzeciwu wobec tego, co dzieje się w kraju.