Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Nasi autorzy nominowani do nagrody „Dziennikarz Dekady”!

Od lewej: Wiesław Władyka, Mariusz Janicki, Paweł Reszka Od lewej: Wiesław Władyka, Mariusz Janicki, Paweł Reszka Polityka
„Dziennikarz Dekady” to specjalne wyróżnienie towarzyszące tegorocznej edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wśród nominowanych są Mariusz Janicki, Wiesław Władyka oraz Paweł Reszka.

Kapituła Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, ustanawiając Nagrodę Specjalną „Dziennikarz Dekady”, nawiązuje do wyróżnienia „Dziennikarz XX-lecia”, które przyznano w 2010 r. redaktorowi naczelnemu „Polityki” Jerzemu Baczyńskiemu. „Dziennikarz Dekady” to uznanie dla autorów, którzy „w ramach swojej działalności w latach 2009–2019 stali się symbolem niezależnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa, wykazywali się szczególnym profesjonalizmem i obiektywizmem, przestrzegali etyki zawodowej, a ich materiały cieszyły się uznaniem społecznym i miały istotny wkład w postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości”.

Nagrodę otrzyma trzech dziennikarzy. Okazją do jej wręczenia – jak tłumaczą członkowie kapituły – jest 30-lecie polskiej wolności.

Z tym większą radością informujemy, że wśród nominowanych są nasi autorzy – Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”, Wiesław Władyka oraz Paweł Reszka. Janicki i Władyka publikują – razem i osobno – analizy bieżącej sytuacji politycznej. Są też autorami wydanej niedawno książki „Brat bez brata” o tym, jak Jarosław Kaczyński zdołał zdobyć w kraju tyle władzy i co stanowi o sile jego partii. Paweł Reszka, wielokrotnie nagradzany autor tekstów reporterskich, dołączył do naszego zespołu w lutym 2019 r. i objął stanowisko szefa działu krajowego.

Nominację do nagrody otrzymała również Bianka Mikołajewska, wieloletnia reporterka „Polityki”, autorka m.in. materiałów śledczych o aferach SKOK, dziś w OKO.press. Także gratulujemy!

Wszyscy nominowani do nagrody „Dziennikarz Dekady”: śp. Bożena Aksamit, Wojciech Bojanowski, Mariusz Janicki, Robert Mazurek, Bertold Kittel, Bianka Mikołajewska, Monika Olejnik, Adam Pieczyński, Tomasz Sekielski, Krzysztof Skowroński, Andrzej Skworz, Andrzej Stankiewicz, Stefan Szczepłek, Mariusz Szczygieł, Paweł Reszka, o. Ludwik Wiśniewski, Wiesław Władyka, Piotr Zaremba.

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego

Nagroda jest przyznawana dziennikarzom od 2005 r. – „za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane”. Andrzej Woyciechowski był dziennikarzem i założycielem Radia ZET. Zaczynał w 1967 r. w Polskim Radiu, pracował dla TVP, a w czasach stanu wojennego współpracował z Radiem Wolna Europa i mediami francuskimi. Był także korespondentem dzienników „Libération” i „Le Monde”.

W tym roku nominację do nagrody otrzymał m.in. dziennikarz „Polityki” Grzegorz Rzeczkowski za książkę „Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami”. Laureat zostanie wyłoniony 21 listopada.

Reklama
Reklama