Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Ruszamy za Jarosławem Kaczyńskim w tournée po Polsce, sprawdzamy, co się dzieje z partią Szymona Hołowni, piszemy o problemach kolei i tragicznym stanie dziecięcej psychiatrii. Co jeszcze w najnowszej „Polityce”?
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

W najnowszym numerze „Polityki” znajdziecie Państwo wiele interesujących, aktualnych reportaży, wywiadów i publicystyki. Oto wybrane pozycje z naszego menu:

• W 2035 r. w Europie ma już nie być samochodów spalinowych, same elektryki. Co to oznacza: technologicznie, finansowo, praktycznie na co dzień – pisze Adam Grzeszak.

• Prezes PiS Jarosław Kaczyński ruszył w tournée po Polsce i wygłasza dziwne przemówienia: o Tusku, Niemcach, LGBT i praworządności. Jak są odbierane te wystąpienia, kto przychodzi na spotkania z szefem rządzącej partii, o co chodzi Kaczyńskiemu w tej prekampanii wyborczej – za Kaczyńskim ruszył i jego dotychczasową trasę opisał Dawid Krawczyk.

• Co się dzieje z partią Szymona Hołowni i z nim samym rok po powrocie Donalda Tuska? Jaką rolę odegra lider Polski 2050 po opozycyjnej stronie? Czy w końcu zgodzi się na wspólną listę z Platformą Obywatelską – o tym w analizie politycznej Rafała Kalukina.

Najnowsze wydanie „Polityki”PolitykaNajnowsze wydanie „Polityki”

• Rok temu PiS uchwalił partyjną uchwałę o walce z nepotyzmem we własnych szeregach, która miała zapobiec zatrudnianiu rodziny posłów w spółkach skarbu państwa. Jaki jest efekt, czy rzeczywiście udało się PiS-owi odspawać mężów, żony i dzieci od intratnych posad – sprawdziła i opisała Anna Dąbrowska.

• O tym, do czego służy konstytucja i dlaczego obywatele tak rzadko się na nią powołują, choć w ustawie zasadniczej jest wiele bardzo interesujących, społecznych wątków, w rozmowie Jacka Żakowskiego z profesor nauk prawnych Anną Musiałą z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

• Co się dzieje na kolei, skąd takie opóźnienia pociągów i coraz częstsze wypadki? Czy to się zmieni? – tematem zajęła się Violetta Krasnowska.

• O tragicznym stanie dziecięcej psychiatrii, której grozi zapaść w sytuacji, kiedy coraz więcej młodych ludzi wymaga pomocy – pisze Agnieszka Sowa.

• O polskim i ukraińskim zbożu, jak będzie wyglądać w Polsce polityka żywnościowa w najbliższych miesiącach, jakie będą ceny i dostępność produktów, co z eksportem żywności w trudnych czasach wojny i w warunkach suszy – tę skomplikowaną materię rozszyfrowuje Joanna Solska.

• Czy wkrótce będziemy żyć w rzeczywistości wirtualnej, w proponowanym przez Marka Zuckerberga metawersum, gdzie już teraz można kupić domy, ziemię, ubrania i inne dobra i do którego wkracza się za pomocą odpowiednich okularów? – o tym fascynującym świecie nieodległej przyszłości zajmująco pisze Adam Grzeszak.

Ponadto w najnowszej „Polityce”: czy za wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO zapłacą Kurdowie; o niemieckich rurach gazowych teraz i w przeszłości; o tym, kiedy w historii ludzie zaczęli toczyć regularne wojny; o tym, jak wyglądała inflacja w czasach PRL; o topiących się alpejskich lodowcach i co to znaczy dla turystyki i narciarstwa; o rosnących ostatnio w siłę (i pieniądze) serialowych scenarzystach oraz – w rubryce „Na własne oczy” – o schronisku dla świń, gdzie te zwierzęta mogą pokazać swoją nieznaną powszechnie naturę.

To wciąż daleko nie wszystkie propozycje z najnowszego numeru naszego tygodnika. Zachęcam do zapoznania się z całością i życzę przyjemnej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama