Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Ruszamy za Jarosławem Kaczyńskim w tournée po Polsce, sprawdzamy, co się dzieje z partią Szymona Hołowni, piszemy o problemach kolei i tragicznym stanie dziecięcej psychiatrii. Co jeszcze w najnowszej „Polityce”?
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

W najnowszym numerze „Polityki” znajdziecie Państwo wiele interesujących, aktualnych reportaży, wywiadów i publicystyki. Oto wybrane pozycje z naszego menu:

• W 2035 r. w Europie ma już nie być samochodów spalinowych, same elektryki. Co to oznacza: technologicznie, finansowo, praktycznie na co dzień – pisze Adam Grzeszak.

• Prezes PiS Jarosław Kaczyński ruszył w tournée po Polsce i wygłasza dziwne przemówienia: o Tusku, Niemcach, LGBT i praworządności. Jak są odbierane te wystąpienia, kto przychodzi na spotkania z szefem rządzącej partii, o co chodzi Kaczyńskiemu w tej prekampanii wyborczej – za Kaczyńskim ruszył i jego dotychczasową trasę opisał Dawid Krawczyk.

• Co się dzieje z partią Szymona Hołowni i z nim samym rok po powrocie Donalda Tuska? Jaką rolę odegra lider Polski 2050 po opozycyjnej stronie? Czy w końcu zgodzi się na wspólną listę z Platformą Obywatelską – o tym w analizie politycznej Rafała Kalukina.

Najnowsze wydanie „Polityki”PolitykaNajnowsze wydanie „Polityki”

• Rok temu PiS uchwalił partyjną uchwałę o walce z nepotyzmem we własnych szeregach, która miała zapobiec zatrudnianiu rodziny posłów w spółkach skarbu państwa. Jaki jest efekt, czy rzeczywiście udało się PiS-owi odspawać mężów, żony i dzieci od intratnych posad – sprawdziła i opisała Anna Dąbrowska.

• O tym, do czego służy konstytucja i dlaczego obywatele tak rzadko się na nią powołują, choć w ustawie zasadniczej jest wiele bardzo interesujących, społecznych wątków, w rozmowie Jacka Żakowskiego z profesor nauk prawnych Anną Musiałą z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

• Co się dzieje na kolei, skąd takie opóźnienia pociągów i coraz częstsze wypadki? Czy to się zmieni? – tematem zajęła się Violetta Krasnowska.

• O tragicznym stanie dziecięcej psychiatrii, której grozi zapaść w sytuacji, kiedy coraz więcej młodych ludzi wymaga pomocy – pisze Agnieszka Sowa.

• O polskim i ukraińskim zbożu, jak będzie wyglądać w Polsce polityka żywnościowa w najbliższych miesiącach, jakie będą ceny i dostępność produktów, co z eksportem żywności w trudnych czasach wojny i w warunkach suszy – tę skomplikowaną materię rozszyfrowuje Joanna Solska.

• Czy wkrótce będziemy żyć w rzeczywistości wirtualnej, w proponowanym przez Marka Zuckerberga metawersum, gdzie już teraz można kupić domy, ziemię, ubrania i inne dobra i do którego wkracza się za pomocą odpowiednich okularów? – o tym fascynującym świecie nieodległej przyszłości zajmująco pisze Adam Grzeszak.

Ponadto w najnowszej „Polityce”: czy za wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO zapłacą Kurdowie; o niemieckich rurach gazowych teraz i w przeszłości; o tym, kiedy w historii ludzie zaczęli toczyć regularne wojny; o tym, jak wyglądała inflacja w czasach PRL; o topiących się alpejskich lodowcach i co to znaczy dla turystyki i narciarstwa; o rosnących ostatnio w siłę (i pieniądze) serialowych scenarzystach oraz – w rubryce „Na własne oczy” – o schronisku dla świń, gdzie te zwierzęta mogą pokazać swoją nieznaną powszechnie naturę.

To wciąż daleko nie wszystkie propozycje z najnowszego numeru naszego tygodnika. Zachęcam do zapoznania się z całością i życzę przyjemnej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama