Jakie są poglądy Polaków na sprawy seksu, płci, rozrodczości. Jakie zachowania seksualne uznają za dopuszczalne, a co pozostaje tabu? W najnowszej „Polityce” znajdziecie Państwo wyniki sondażu zleconego przez nas pracowni Kantar. W komentarzu do tego badania Martyna Budna ocenia, na ile stajemy się społeczeństwem otwartym obyczajowo, tolerancyjnym na odmienności, jakie są tu różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami, między pokoleniami czy regionami kraju. Zachęcam Państwa do zapoznania się z tym materiałem.
Ponadto w najnowszym numerze „Polityki”:
• Na czym polegają moralne szantaże obozu władzy wobec opozycji, jakich tematów władza zakazuje i dlaczego te metody wciąż są skuteczne – o tym w artykule Mariusza Janickiego.
• Bayraktar, dron bojowy, który udało się pozyskać dla walczącej Ukrainy dzięki zbiórce zorganizowanej przez Sławomira Sierakowskiego, wzbudził nie tylko entuzjazm i poczucie solidarności, ale także kontrowersje, zwłaszcza na lewicy. Na czym polegają te wątpliwości? – o tym w artykule Rafała Kalukina.
• Co się teraz dzieje w dawnej „zonie” przy granicy polsko-białoruskiej, czy ktoś poniesie odpowiedzialność za niezgodne z prawem międzynarodowym „pushbacki”? – pisze Ewa Siedlecka.
• Kim jest Andrzej Jaworski? To były i zapewne przyszły poseł PiS, ulokowany w wielu państwowych firmach, ale przede wszystkim człowiek blisko związany z ojcem Tadeuszem Rydzykiem – o karierze, która dobrze pokazuje, na czym polega finansowo-polityczny system obecnej władzy, pisze Anna Dąbrowska.
• Jaka jest rzeczywistość polskich zakonów zajmujących się opieką nad dziećmi – pisze Justyna Kopińska.
• Opieka nad dziećmi po rozwodzie to częsta przyczyna sporów między rodzicami. Co zmienia w tej kwestii niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej – mówi Joanna Hetman-Krajewska w rozmowie z Martyną Bundą.
• Minęło 25 lat od tajemniczego morderstwa pary studentów w Górach Stołowych: czy wiadomo coś nowego, czy uda się wreszcie znaleźć sprawcę lub sprawców tej głośnej zbrodni – do sprawy wraca Katarzyna Kaczorowska.
• Czy Polsce grozi blackout, czy nasza energetyka jest przygotowana na węglowy kryzys? – pisze Adam Grzeszak.
I jeszcze: co się dzieje na Tajwanie; o zapachach dawnych miast; o pewnym antynaziście – kapitanie U-boota; o królu Stanisławie Auguście Poniatowskim w 250. rocznicę I rozbioru Polski oraz o nieustających kłopotach podróżnych na lotniskach.
To wciąż tylko część naszych propozycji z najnowszego wydania „Polityki”. Zachęcam do przeczytania całości numeru, życząc przyjemnej lektury.
Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego