Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Czarnek i Roszkowski, czyli feralny początek szkoły. O wojnie polsko-niemieckiej pod flagą PiS. Kto naprawdę truje polskie rzeki i powietrze? Czy tzw. suwereniści okażą się ratunkiem dla partii Kaczyńskiego? To tylko wybrane tematy z najnowszej „Polityki”. Życzę przyjemnej lektury!
Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”Polityka Mariusz Janicki, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

Nowy rok szkolny zapowiada się jako feralny nawet na tle tych nie najlepszych z ostatnich lat. Do stałych problemów: braku nauczycieli, niskich płac, dochodzą kłopoty ekonomiczne, ale też nowe zagrożenie – ideologiczne. Do edukacji już formalnie wkracza polityka, wizja Polski i świata ministra Czarnka i prof. Roszkowskiego, autora niesławnego podręcznika „Historia i teraźniejszość”.

Co to oznacza dla nauczycieli, uczniów i ich rodziców, jak będzie wyglądała szkolna rzeczywistość w najbliższych miesiącach – o tym w najnowszej „Polityce” pisze Joanna Cieśla. A Rafał Kalukin opisuje sylwetkę Wojciecha Roszkowskiego, jego drogę życiową i naukową. Zachęcam do przeczytania tych materiałów.

Co jeszcze w najnowszej „Polityce”?

O wojnie polsko-niemieckiej pod flagą PiS, czyli skąd się bierze fobia dzisiejszej władzy wobec Berlina i jakie może mieć konsekwencje – pisze znawca tematyki europejskiej Piotr Buras.

Czy za ekologiczną katastrofę na Odrze odpowiedzą wędkarze, co zdaje się sugerować władza? – o tym w tekście Agnieszki Sowy.

• O tym, kim są suwereniści i czy okażą się ratunkiem dla PiS w starciu z Brukselą i opozycją – w analizie Mariusza Janickiego.

Kto truje polskie rzeki i powietrze? – mapa zagrożeń w tekście Violetty Krasnowskiej.

Czy za zabójstwo Andrzeja K., ps. Pershing, siedzi w więzieniu właściwy człowiek? – o pojawiających się wątpliwościach w tej sprawie pisze Katarzyna Kaczorowska.

Najnowsze wydanie „Polityki”PolitykaNajnowsze wydanie „Polityki”

Na zaburzenia odżywiania cierpią nawet kilkuletnie dzieci, skąd się biorą te przypadłości? – pisze Joanna Cieśla.

• O tym, że polski rynek pracy potrzebuje Ukraińców – mówi w wywiadzie dr hab. Paweł Strzelecki.

Jak wyglądały tegoroczne oszczędne wakacje Polaków – w tekście Adama Grzeszaka i Ryszardy Sochy.

Kto zabił Darię Dugin? – o domysłach, hipotezach, opiniach pisze Paweł Reszka.

Ponadto w nowym numerze: włosko-amerykańska wojna o pizzę; fińska premierka skandalistka; jak sztuczna inteligencja pomaga archeologom; kręte dzieje Odry; jakie porządki panują w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej; jakie artystyczne plany ma rockman Tymon Tymański; jak Polacy zareagowali na wybuch wojny 1 września.

To daleko nie cała nasza oferta. Gorąco polecam najnowsze wydanie „Polityki”. Życzę przyjemnej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama