Kraj

Odmowa rządzenia?

Merytoryczna aktywność tego rządu jest dramatycznie niska.Strajk służby zdrowia zakończył się naprawdę zaskakująco – strajkiem rządu. Wszyscy naiwni spodziewali się, że władze postawione wobec dramatycznego protestu, będą szukały jakiegoś rozwiązania, zaproponują zmiany prawne i organizacyjne, jakiś rozłożony w czasie schemat wzrostu wynagrodzeń, no, cokolwiek. Ale żeby po prostu wyjechać na parotygodniowy urlop, zostawiając strajkujących i głodujących samym sobie? – to tak sprytne i śmieszne, że można się popłakać. Fakt, że problem był trudny i rząd nie miał żadnego pomysłu, co począć z roszczeniami pielęgniarek i lekarzy. Więc pojechał na plażę. W przeddzień wakacji Sejm miał jeszcze uchwalić ustawę o reformie finansów publicznych, ale już nie zdążył, bo się zrobił cyrk z Lepperem. Konfederacja Pracodawców Polskich, reprezentująca ponad 6 tys. firm, też widać była zaskoczona ucieczką rządu ze stolicy, bo po czasie wydała w próżnię jakieś oświadczenie podsumowujące rok rządu Jarosława Kaczyńskiego. Piszą biedni przedsiębiorcy, że w umowie koalicyjnej wymieniano 150 ustaw, które „miały być pilnie uchwalone”. Z tego pakietu trzy czwarte w ogóle nie trafiło do Sejmu i do tej pory nie przyjęto żadnej (!) ustawy (poza skromną obniżką składek rentowych), które sprzyjałyby rozwojowi przedsiębiorczości. „Rząd spóźnia się z opracowaniem i finalizowaniem najważniejszych ustaw, takich jak ustawa o swobodzie gospodarczej, o planowaniu przestrzennym, o VAT w budownictwie”. Nie ma też decyzji w sprawie emerytur pomostowych, o wypłatach emerytur z II filaru, nie ma nowelizacji kilkunastu ustaw i rozporządzeń niezbędnych, żeby ruszyć z jakimikolwiek przygotowaniami do Euro 2012 czy do budowy obiecywanych dróg... „Mimo tego tegoroczne wakacje polityczne rządu i parlamentu mają trwać aż sześć tygodni” – skarżą się przedsiębiorcy.

Rzeczywiście, merytoryczna aktywność tego rządu i koalicji jest dramatycznie niska (może poza działalnością służb specjalnych i służb promocyjnych). Wydłuża się lista spraw do załatwienia, a poza likwidacją WSI i powołaniem CBA, nawet władza ma kłopoty z wyliczeniem swoich dokonań. Ten rząd nie rządzi. Prowadzi jakąś nieustanną kampanię polityczną, sugerując, że dopiero jak zwycięży w starciu z kolejnymi wrogami, to zajmie się wszystkim jak należy. Tracimy czas na te igraszki i zawracanie głowy kolejnymi politycznymi aferami. Rozumiem, że to może być męczące również dla władzy i należy się jej wypoczynek. Ale może, jak to rządzenie jest takie nieprzyjemne i stresujące, to sobie odpuścić? Życzę niekończących się wakacji.
Polityka 29.2007 (2613) z dnia 21.07.2007; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 16
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną