Kraj

Tusk z Putinem w Katyniu?

Premier Rosji Wladimir Putin i premier Donald Tusk podczas spotkania w Sopocie we 1 września 2009 z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Fot. Kamil Gozdan/ Agencja Gazeta Premier Rosji Wladimir Putin i premier Donald Tusk podczas spotkania w Sopocie we 1 września 2009 z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Fot. Kamil Gozdan/ Agencja Gazeta Kamil Gozdan / Agencja Gazeta
Premierzy Donald Tusk oraz Władmir Putin mogą spotkać się w przyszłym roku w Katyniu podczas uroczystości 70. rocznicy zbrodni na polskich oficerach – dowiedziała się „Polityka”.

Informacja pochodzi z dobrze poinformowanego kompetentnego źródła. Spotkanie byłoby kulminacyjnym punktem obchodów rocznicy zbrodni katyńskiej. Jak się dowiedzieliśmy, strona rosyjska pozytywnie odniosła się do pomysłu. – Nie ma co liczyć na przeprosiny, ale już samo pojawienie się Władimira Putina miałoby ogromne znaczenie symboliczne – mówi nasz rozmówca. Nigdy bowiem tak wysoki przedstawiciel państwa rosyjskiego nie odwiedził cmentarza, na którym spoczywa prawie 4,5 tys. polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w kwietniu 1940 r. – Szansa na taką wizytę istnieje, ale pod warunkiem, że będziemy delikatnie postępować z Rosjanami. Zaproszenie do Katynia nie może być nachalne – mówi Stanisław Ciosek, były ambasador Polski w Moskwie. - To byłaby wielka rzecz i spełnienie naszych postulatów. Zawsze dążyliśmy do tego, by wreszcie załatwić tę sprawę, która kładzie się cieniem na stosunkach polsko – rosyjskich – dodaje Andrzej Skąpski, prezes Federacji Rodzin Katyńskich.

Według naszego informatora sprawa uczczenia zbrodni katyńskiej przez Rosjan ma być omawiana na jednym z najbliższych posiedzeń polsko – rosyjskiej grupy ds. trudnych, która zajmuje się rozwiązywaniem problemów dzielących oba kraje.

Jeśli wizyta Putina w Katyniu dojdzie do skutku, rosyjski premier obejrzy specjalnie przygotowaną na tę okazję wystawę, która przedstawi losy polskich żołnierzy zamordowanych z rozkazu Stalina. Podobne wystawy prezentowane będą w innych krajach - niewykluczone że jedna z nich zawędruje do amerykańskiego Kongresu. Ciekawym akcentem w kalendarzu rocznicowych uroczystości będzie odsłonięcie pomnika Ofiar Katynia w Budapeszcie. Monument stanie w III dzielnicy. W ubiegłym roku z inicjatywy władz węgierskiej stolicy jeden z tamtejszych parków otrzymał nazwę Męczenników Katynia.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Polsat skręca w prawo

Adam Hofman powiedział niedawno w TVP Info, że nie da się jednym przekazem dotrzeć do wszystkich, że PiS potrzebna jest jeszcze jedna prywatna „telewizja publiczna light”. Czy Polsat właśnie się nią staje?

Anna Dąbrowska
27.11.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną