Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Wydarzenia kulturalne 2010: gry wideo

Red Dead Redemption. Western na konsoli. Red Dead Redemption. Western na konsoli. Materiały promocyjne
W 2010 roku branża gier obrała strategię zachowawczą. Ostrożne wychodzenie z kryzysu zaowocowało zalewem kontynuacji i nowych odsłon znanych marek. Nie obeszło się jednak bez paru niespodzianek.
Minecraft. Mimo przedpotopowej grafiki zyskał wielkie grono fanów. Minecraft. Mimo przedpotopowej grafiki zyskał wielkie grono fanów.
Mass Effect 2. Zrealizowana z wielkim rozmachem komputerowa space opera.Materiały promocyjne Mass Effect 2. Zrealizowana z wielkim rozmachem komputerowa space opera.

• Mass Effect 2 [PC, X360] - space opera w najlepszym wydaniu. Połączenie gry akcji i RPG przypadło do gustu graczom na całym świecie, ukazując nieco zapomniany przez mainstream potencjał fantastyki dalekiego zasięgu.

• Red Dead Redemption [PS3, X360] - twórcy GTA wzięli na warsztat rzadko eksploatowany w grach świat Dzikiego Zachodu i stworzyli wiarygodną, spójną wizję Ameryki początku XX wieku, w której nie zabrakło ani pojedynków rewolwerowców, ani napadów na dyliżanse, ani konnych pościgów. Możliwość odjechania w stronę zachodzącego słońca sprawiła, że w wielu sercach odżyły młodzieńcze marzenia.

• StarCraft 2 [PC] - kontynuacja najpopularniejszej na świecie strategii czasu rzeczywistego. Po ponad dziesięciu latach oczekiwań gracze otrzymali produkt, który w myśl zasady „lepsze jest wrogiem dobrego” nie był żadną rewolucją. Gra, która nadała kierunek e-sportowi, doczekała się godnej kontynuatorki.

• Gray Matter [PC, X360] - zapowiedziana jeszcze w 2003 roku przygodówka jednej z najważniejszych twórczyń gatunku, Jane Jensen (autorka serii Gabriel Knight), w końcu doczekała się wydania. Chociaż gry tego typu nie cieszą się już taką popularnością jak dawniej, okazało się, że w świecie zdominowanym przez strzelaniny jest jeszcze miejsce na ambitną, inteligentną rozrywkę.

• Mafia II [PC, PS3, X360] - kontynuacja hitu sprzed ośmiu lat określanego mianem „Ojca Chrzestnego gier”. Spragnieni gangsterskiej opowieści na miarę zmyślnie żonglującej motywami gatunku poprzedniczki gracze rozczarowali się nieciekawą, płytką fabułą oraz słabo zarysowanymi bohaterami. Gra potrafiła jednak zachwycić atmosferą amerykańskiej metropolii z połowy ubiegłego wieku.

• Farmville [PC] - gra przeglądarkowa, która ukazała się przed rokiem, dopiero w 2010 doprowadziła do prawdziwej rewolucji. Ponad sześćdziesiąt milionów użytkowników Facebooka założyło w niej własne wirtualne farmy. Choć tematyka wydawała się mało interesująca, sukces zaowocował prawdziwym wysypem gier społecznościowych. Rozpętała się również dyskusja na temat tego, czy to jeszcze godziwa rozrywka, czy tylko bezduszna próba zarobienia na ludzkiej naiwności.

• Minecraft [PC] - wciąż powstająca gra niezależna, która doczekała się niemal trzech milionów użytkowników zanim osiągnęła fazę beta. Ogromna swoboda w budowaniu wirtualnego świata i równie wielkie możliwości wykorzystania kreatywności z nawiązką rekompensują ubogą oprawę graficzną.

• Bayonetta [PS3, X360] - jedna z niewielu gier, która nie wstydzi się swoich korzeni. Zamiast pełnymi garściami czerpać z kina, jej twórcy inspiracji szukali w salonach gier sprzed lat. Tytułowa Bayonetta to także jedna z najbardziej niebanalnych bohaterek w świecie gier.

• Medal of Honor [PC, PS3, X360] - wojenna strzelanina, która ponownie zainicjowała dyskusję nad tym, jakie są granice gier. Czy w ramach rzetelności historycznej powinno się pozwalać graczom wcielić w Talibów czy też muszą stać wyłącznie po jedynej słusznej stronie?

• Dance Central [X360] - kolejny krok w ewolucji gier muzycznych. Dotąd można było jedynie śpiewać, udawać grę na instrumentach oraz skakać po specjalnych matach. Teraz można po prostu tańczyć, korzystając z wykrywającego ruch kontrolera Kinect.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną