Kultura

Pięć polskich nominacji do Oscarów. „Ida” w dwóch kategoriach

„Ida” „Ida” Solopan
„Ida” Pawła Pawlikowskiego, „Nasza klątwa” i „Joanna” nominowane do Oscarów. Anna Biedrzycka-Sheppard za kostiumy do „Czarownicy”. To rekord w historii polskiej kinematografii.
„Joanna”materiały prasowe „Joanna”
„Nasza klątwa”materiały prasowe „Nasza klątwa”

Trzy polskie tytuły mają szansę na Oscara. „Ida” walczy o statuetkę wśród filmów nieanglojęzycznych, ma też szansę na nagrodę za zdjęcia.

W kategorii zdjęcia nominację do Oscara, za pracę przy „Idzie” otrzymał duet Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal. O statuetkę będą walczyć z Emmanuelem Lubezkim (nominowanym za pracę przy „Birdmanie”), Robertem Yeomanem („Grand Budapest Hotel”), Dickiem Popem („Mr. Turner”) i Rogerem Deakinsem („Niezłomny”).

Aż dwa polskie filmy krótkometrażowe zostały ponadto nominowane do Oscarów: „Joanna” Anety Kopacz, zrealizowana w Szkole Wajdy, oraz „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, nakręcona w Warszawskiej Szkole Filmowej. Autorem zdjęć do „Joanny” – opowieści o umierającej na raka blogerce znanej jako „Chustka” – realizował... nie kto inny, tylko Łukasz Żal. Ten trwający zaledwie 40 minut dokument został zrealizowany w dużej mierze za pieniądze internautów. Siłą obrazu jest stoicka postawa bohaterki: 34-letniej Joanny Sałygi, u której lekarze zdiagnozowali raka i nie dali żadnej nadziei na dłuższe życie. Na swoim blogu, podpisując się jako „Chustka”, spisywała codzienne doświadczenia. Film opowiada o jej walce, ukazując fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i małego Jasia.

„Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego to bardzo osobisty dokument reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowo narodzonego dziecka – z tzw. Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora.

Polka Anna Biedrzycka-Sheppard zdobyła nominację do Oscara w kategorii najlepsze kostiumy do filmu z Angeliną Jolie „Czarownica”. Wraz z zespołem wykonała ręcznie ponad dwa tysiące strojów do tego filmu. To trzecia nominacja dla Biedrzyckiej-Sheppard do tej nagrody.

Lwia część z budżetu „Czarownicy” (200 mln dolarów) była dedykowana kostiumom, które przygotowała Biedrzycka-Sheppard. Po raz pierwszy przy wielkiej produkcji hollywoodzkiej pracowała w 1993 roku. Stworzyła wtedy kostiumy do „Listy Schindlera” Stevena Spielberga i dostała za tę pracę pierwszą nominację do Oscara. Kolejną otrzymała za kostiumy do „Pianisty”.

87. gala rozdania Oscarów odbędzie się już 22 lutego.

Dotychczasowe osiągnięcia „Idy”:
1. Camerimage (2013): najlepszy operator
2. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2013): najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca, najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia, najlepszy producent, najlepszy film
3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto (2013): Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej w sekcji Specjalne Prezentacje
4. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy (2013): Nagroda Jury Ekumenicznego, Grand Prix dla najlepszego filmu
5. London Film Festival (2013): najlepszy film
6. Off Plus Camera 2014: Polski Nobel Filmowy
7. Nagroda Stowarzyszenia Krytyków Filmowych Los Angeles (LAFCA, 2014): najlepszy film zagraniczny, najlepsza aktorka drugoplanowa
8. Polskie Nagrody Filmowe Orły (2014): najlepszy film, najlepsza główna rola kobieca, najlepsza reżyseria, najlepszy montaż
9. Europejska Akademia Filmowa (2014): Nagroda im. Carlo Di Palmy dla europejskiego operatora roku
10. Amerykańskie Stowarzyszenie Operatorów Filmowych (2014): Nagroda Spotlight
11. Europejskie Nagrody Filmowe: najlepszy film, reżyseria, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, nagroda publiczności
12. Nagroda Filmowa Parlamentu Europejskiego (2014) LUX: najlepszy film

„Ida” otrzymała poza tym nominację do BAFTY. Chwilę wcześniej – do Złotych Globów, które ostatecznie otrzymał film „Lewiatan” (obydwa filmy konkurują ze sobą również o Oscara).

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Żyjmy Lepiej

Nie dla psa czekolada. Jak karmić, żeby nasz pupil nie tył i nie chorował

Prof. dr hab. Piotr Ostaszewski o tym, jak powinien jeść pies, żeby nie tył i nie chorował.

Anna Dobrowolska
26.05.2020
Reklama