Polska pisarka opowiada Niemcom historię

Parys-Berlin
Polska pisarka Magdalena Parys w powieści „Tunel” ­opowiedziała berlińczykom historię muru tak, jak nikt inny tego nie zrobił. Teraz mówi o historii: Niemcom o Polakach, a Polakom o Niemcach.
Magdalena Parys: „Żeby pisać wiarygodnie o Berlinie, trzeba tu być”.
Łukasz Cynalewski/Agencja Gazeta

Magdalena Parys: „Żeby pisać wiarygodnie o Berlinie, trzeba tu być”.

Jesteśmy świadkami literackiego wzmożenia w Berlinie – mówił właściciel księgarnio-kawiarni Buch|bund Marcin Piekoszewski, otwierając spotkanie z Magdaleną Parys poświęcone jej drugiej powieści „Magik”. Buch|bund to teraz kluczowe miejsce dla polskiej kultury w Berlinie. Istnieje od trzech lat, kilka razy w tygodniu coś tu się dzieje: spotkania, warsztaty, debaty. W Niemczech, a szczególnie w Berlinie, polskich pisarzy mieszka naprawdę sporo, m.in: Dorota Danielewicz, Brygida Helbig (nominowana do Nike za powieść „Niebko”), Krzysztof Niewrzęda. Są też pisarze związani z słynnym Klubem Nieudaczników (nadal bardzo lubianym przez Niemców), tacy jak Leszek Oświęcimski i wielu, wielu innych. Parys też tu mieszka – od 30 lat. Wydała na razie dwie powieści, a jej debiut „Tunel”, który ukazał się po niemiecku tej jesieni, robi w Niemczech karierę. Okazało się, że ta książka uruchamia wspomnienia ludzi z Berlina. Parys spotyka się z czytelnikami w różnych dzielnicach miasta, zwykle przychodzi ponad 100 osób, głównie Niemców. – Opowiadamy sobie nawzajem Berlin – mówi Parys, która sama czuje się przede wszystkim berlinianką.

Po spotkaniu w Buch|bundzie – sala pełna, sporo artystów, głównie Polacy („Magik” na razie ukazał się tylko po polsku, choć były propozycje, żeby najpierw wyszedł po niemiecku) – tradycyjnie przechodzi się na drugą stronę ulicy do galerii transwestyty Julity, malarki, artystki kabaretowej, u której zawsze można liczyć na wieczorny show.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną