Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Adaś Miauczyński na kozetce. Nowy film Koterskiego

W rolę Adasia Miauczyńskiego w filmie „7 uczuć”  wcielił się syn reżysera Misiek Koterski. W rolę Adasia Miauczyńskiego w filmie „7 uczuć” wcielił się syn reżysera Misiek Koterski. mat. pr.
Film „7 uczuć” Marka Koterskiego bawił i poruszył publiczność konkursu głównego festiwalu w Gdyni. Od października w kinach.

Pytany teraz o własne dzieciństwo, Marek Koterski nie chce odpowiadać. Ale „7 uczuć”, nowy film reżysera pokazany w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, opowiada o dzieciństwie jego alter ego – Adasia Miauczyńskiego.

Co zepsuło Miauczyńskiego

Miauczyński (gra go tym razem syn reżysera Misiek Koterski) trafia jako dorosły do terapeuty, bo jest zblokowany uczuciowo i nie umie sobie ułożyć kontaktu z innymi ludźmi. Dochodzi do wniosku, że gdy miał 12 lat, źle ukształtowali go rodzice i nauczyciele, nie okazując mu szacunku.

Czytaj także: „Kler” nadciąga. Obywatelu, idź na ten film!

Duży nacisk położony jest na to, jak niszczący wpływ ma na dziecko szkoła – wkuwanie tablicy Mendelejewa, dokonań Łokietka z XIV w. i dopływów Nilu. Jest w tym filmie niepokój i chęć ochrony małych ludzi, jest też sentyment do szkoły z mundurkami, przerwą na boisku, skakankami i procami. I jest bardzo zabawnie, bo małego Miauczyńskiego też gra młody Koterski. Jego kolegami i koleżankami z klasy są zaś Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Robert Więckiewicz, Andrzej Mastalerz, Gabriela Muskała, Marcin Dorociński czy Tomasz Karolak. Wszyscy w granatowych mundurkach. Jest zabawnie, a potem już zupełnie poważnie.

Film Koterskiego przeżywany jak „Kler”

Film, który Koterski zrealizował po siedmioletniej przerwie, trafi do szerokiej dystrybucji w październiku. Reżyser jest szczęśliwy, że udało mu się zrealizować taki film – wyznał w Gdyni. Odbiór uczestników festiwalu też jest bardzo pozytywny, bo „7 uczuć” to obok „Kleru” Wojciecha Smarzowskiego druga najmocniej przeżywana przez publiczność premiera.

Film Koterskiego wpisuje się w nurt bardziej osobistych produkcji na tym festiwalu. Tych, które dotyczą wprost czy nie wprost doświadczeń rodzinnych ich reżyserów – to także „Jak pies z Kotem” Janusza Kondratiuka i „Ułaskawienia” Jana Jakuba Kolskiego.

Czytaj także: Gdynia. Jedna z najciekawszych edycji festiwalu od lat?

Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama