Kultura

Wrzesień 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Okładka książki „Wojna” Okładka książki „Wojna” mat. pr.
Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Marianne Dubuc, Nie jestem twoją mamą, przeł. Justyna Bednarek, Wytwórnia

Pewnego dnia spokojny i nielubiący kłopotów wiewiórek Franciszek znajduje przed swoim domem dziwną kulkę, z której po chwili wydostaje się jeszcze dziwniejszy stworek. Nikt nie wie, skąd się wziął ani kto jest jego mamą. Ale cóż, trzeba się małym zaopiekować. W ten sposób między bohaterami rodzi się bliska relacja: trudna, pełna niepewności i napięcia, ale właśnie dzięki temu historia jest ciekawsza. Marianne Dubuc po raz kolejny udowadnia, że potrafi świetnie opowiadać o uczuciach, przede wszystkim za pomocą obrazu, sugestii i niedomówień. W ilustracji jak zawsze posługując się delikatną, wysmakowaną, ale bardzo przystępną w odbiorze kreską.

Okładka książki „Nie jestem twoją mamą”mat. pr.Okładka książki „Nie jestem twoją mamą”

Susanna Isern (tekst), Marta Cabrol (ilustracje), Jestem już duży, przeł. Tomasz Pindel, Wydawnictwo Tako

„Jestem już duży” to z kolei historia o dorastaniu i odpowiedzialności. Mały słoń dostaje od swojej mamy pierwsze dorosłe zadanie – dostarczenie jej zakupów w odpowiedniej kolejności i zgodnie z listą. Rzecz wydaje się banalna, ale za sprawą dziecięcej wyobraźni zamienia się opowieść pełną zaskakujących zwrotów akcji, z finałym pełnym ciepła i zrozumienia. I choć główny bohater nie realizuje powierzonego przez mamę zadania, to okazuje się bardzo odpowiedzialny.

Okładka książki „Jestem już duży”mat. pr.Okładka książki „Jestem już duży”

Lugi dal Cin (tekst), różni ilustratorzy, W rytm zaklęć. Bajki brazylijskie, przeł. Ewa Nicewicz, Wydawnictwo Słowne

Być może niektórzy rodzice pamiętają jeszcze wydawane w czasach PRL „Baśnie narodów ZSRR”, w których to każda baśń ilustrowana była przez innego artystę. Podobnie jest tutaj. Za tekst odpowiedzialny jest jeden autor, ale ilustratorów mamy aż dwunastu, dzięki czemu możemy podziwiać całkiem sporą rozpiętość stylistyczną: od minimalizmu przez surrealizm po prace bliskie realizmowi. Natomiast same historie to próby objaśniania świata przyrody. Dowiemy się np., skąd u geparda cętki. Bajki brazylijskie to część cyklu „Opowieści z czterech stron świata”, w ramach których pojawiły się m.in. historie z Rosji czy Dalekiego Wschodu. Cenna i ciekawa seria.

Okładka książki „W rytm zaklęć. Bajki brazylijskie”mat. pr.Okładka książki „W rytm zaklęć. Bajki brazylijskie”

Marta Guzowska (tekst), Joanna Czaplewska (ilustracje), Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy, Nasza Księgarnia

Bardzo ciekawy i treściwy przewodnik dla młodych czytelników po świecie archeologii. Autorki opowiadają nie tylko o tym, na czym polega praca archeologa i jak współcześnie się zmieniła, chociażby dzięki archeologii lotniczej. Znajdziemy tu także porządne omówienie największych odkryć w historii tego zawodu, ale i rozliczenie z wieloma powszechnie funkcjonującymi mitami.

Okładka książki „Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy”mat. pr.Okładka książki „Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy”

Jose Jorge Letria (tekst), Andre Letria (ilustracje), Wojna, przeł. Katarzyna Okrasko, Dwie Siostry

Poetycka, oszczędna w słowach, za to niezwykle mocna i metaforyczna w obrazie opowieść o tym, co z ludźmi i światem robi wojna i jakie są jej przyczyny. Autorzy przedstawiają wojnę jako swego rodzaju machinę, nieliczącą się z nikim i niczym. Książka zyskuje moc przede wszystkim dzięki malarskim obrazom z wygaszonymi kolorami, przypominającym dziecięce koszmary.

Okładka książki „Wojna”mat. pr.Okładka książki „Wojna”

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną