Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Zmrożeni strachem

Recenzja serialu: „Terror”, reż. Edward Berger

AMC / materiały prasowe
Oparty na bestsellerowej powieści Dana Simmonsa 10-odcinkowy thriller z elementami horroru i fantasy ujmuje niezwykle realistycznie pokazaną scenerią, w której osadzona jest akcja – zabójczo mroźny klimat Arktyki niemal oszrania ekran.

Twórcy serialu, za autorem książki, wychodzą od faktu historycznego, jakim była wyprawa w 1845 r. dwóch okrętów badawczych brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego przez Ocean Arktyczny, mającego skrócić drogę z Europy na Daleki Wschód. Statki nigdy nie wróciły. Książka i serial, odtwarzając realia epoki (świetnie pokazane ówczesne wyposażenie statków), snują własną, wspartą elementami mitologii innuickiej, wersję przebiegu wyprawy i losów jej uczestników. Pokazują ich motywacje, ambicje, relacje, począwszy od najważniejszych z nich, kapitanów Francisa Croziera (Jared Harris) i sir Johna Franklina (Ciarán Hinds) – ich poznajemy także w retrospekcjach sprzed wyprawy, w których ważną rolę odgrywają kobiece bohaterki. Pogoda i nieprzemyślane decyzje unieruchamiają okręty w arktycznej, skutej lodem pustce na ponad rok. Pojawiają się choroby, odmrożenia, halucynacje, rosnąca desperacja popychająca do ekstremalnych czynów oraz coś jeszcze groźniejszego.

Terror, AMC, start emisji 5 kwietnia, godz. 22.00

Polityka 13.2018 (3154) z dnia 27.03.2018; Afisz. Premiery; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Zmrożeni strachem"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną