Film

Zmrożeni strachem

Recenzja serialu: „Terror”, reż. Edward Berger

AMC / materiały prasowe
Oparty na bestsellerowej powieści Dana Simmonsa 10-odcinkowy thriller z elementami horroru i fantasy ujmuje niezwykle realistycznie pokazaną scenerią, w której osadzona jest akcja – zabójczo mroźny klimat Arktyki niemal oszrania ekran.

Twórcy serialu, za autorem książki, wychodzą od faktu historycznego, jakim była wyprawa w 1845 r. dwóch okrętów badawczych brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego przez Ocean Arktyczny, mającego skrócić drogę z Europy na Daleki Wschód. Statki nigdy nie wróciły. Książka i serial, odtwarzając realia epoki (świetnie pokazane ówczesne wyposażenie statków), snują własną, wspartą elementami mitologii innuickiej, wersję przebiegu wyprawy i losów jej uczestników. Pokazują ich motywacje, ambicje, relacje, począwszy od najważniejszych z nich, kapitanów Francisa Croziera (Jared Harris) i sir Johna Franklina (Ciarán Hinds) – ich poznajemy także w retrospekcjach sprzed wyprawy, w których ważną rolę odgrywają kobiece bohaterki. Pogoda i nieprzemyślane decyzje unieruchamiają okręty w arktycznej, skutej lodem pustce na ponad rok. Pojawiają się choroby, odmrożenia, halucynacje, rosnąca desperacja popychająca do ekstremalnych czynów oraz coś jeszcze groźniejszego.

Terror, AMC, start emisji 5 kwietnia, godz. 22.00

Polityka 13.2018 (3154) z dnia 27.03.2018; Afisz. Premiery; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Zmrożeni strachem"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną