Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Film

The Host: potwór

Dla efektów specjalnych można obejrzeć.

Koreańczycy z Południa są nazywani mistrzami psychologicznego horroru. W Polsce nie ma niestety zbyt wielu okazji, by podziwiać ich najlepsze produkcje. „The Host: potwór”, mimo sukcesu komercyjnego (przyniósł w sumie ponad 100 mln dol. zysków na świecie), trudno zaliczyć do najwybitniejszych dzieł gatunku.

Jest to horror nietypowy. Są tu elementy filmu przygodowego w stylu japońskich superprodukcji o Hedorze, Godzili i innych bajkowych stworach oraz kina science fiction. W rzece Han w środkowowschodniej Azji w wyniku nieostrożnego postępowania naukowców pojawia się zmutowana istota przypominająca olbrzymią rybo-jaszczurkę z głową pająka. Istota ta porusza się równie zwinnie w wodzie jak i na lądzie, świetnie też sobie radzi w akrobacjach na różnego rodzaju metalowych konstrukcjach. Poluje również na ludzi. Siejąc spustoszenie wśród wystraszonych mieszkańców metropolii, obawiających się wybuchu epidemii, pewnego dnia porywa 13-letnią dziewczynkę i znika wraz z nią w przepastnych czeluściach podziemnych kanałów.

Kojarząca się z „Piękną i Bestią” fabuła ma też drugie dno i ono właśnie stanowi o wartości filmu. Jest nią dramat rodziny, która wyrusza na pomoc uwięzionej nastolatce, rozgrywający się w zakłamanym, zmanipulowanym przez polityków świecie. „Potwora” nakręcił Bong Jon-ho, utalentowany twórca młodego pokolenia, który dał się poznać festiwalowej publiczności ponurym, ale chwilami bardzo śmiesznym thrillerem „Zagadka zbrodni” – o seryjnym mordercy, którego nikt nie potrafi złapać. Jego najnowszy film nie jest na tyle przewrotny i nie trzyma w aż takim napięciu, lecz choćby dla efektów specjalnych można go obejrzeć.

Reklama

Czytaj także

Rynek

Kim pan jest, panie W.? Skąd się wziął i na czym dorobił cichy bohater afery taśmowej

Cała Polska usłyszała o zeznaniach Marcina W. Najpierw, że Marek Falenta sprzedał Rosjanom słynne „taśmy prawdy”; potem, że Michał Tusk przyjął 600 tys. euro łapówki. Ale równie ciekawe jak zeznania są biznesy Marcina W. I jego związki z CBA.

Marek Czarkowski
05.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną