Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Luter bardzo katolicki

Recenzja książki: Andrzej Luter, "Ekspostkatolik"

materiały prasowe
To swoista autorska kronika życia religijnego i artystycznego w Polsce ostatnich dekad.

Ks. Andrzej Luter należy do duchownych wierzących. W potęgę Dobrej Nowiny, ale też w siłę sztuki. I potrafi tej wierze nadać komunikatywną formę. Takich księży dziś jak na lekarstwo. Pod koniec lat 80., w epoce kościoła przy Żytniej i spotkań z niewierzącymi w rezydencji prymasa na Miodowej, czyli w epoce przymierza twórców i Kościoła, mało komu przyszłoby do głowy, że w wolnej Polsce całe to dobro zostanie roztrwonione. W książce słychać żal za tamtymi złotymi latami dialogu i współdziałania dla dobra kultury. Czemu sprawy poszły tak głupio? Luter przypomina pojęcie „katolicyzmu bez chrześcijaństwa”. Tak opisywano francuski nacjonalizm prawicowy pasożytujący na katolicyzmie. Ale i we współczesnej Polsce można znaleźć w Kościele i polityce przykłady tego grubego nadużycia. Życiński nazywał go „leninizmem chrześcijańskim”, gnostycką wizją świata opartą na radykalnych opozycjach dobro–zło, bez światłocienia. Autor nie waha się stanąć po stronie idei Kościoła „otwartego” (bo przecież, pozwolę sobie strawestować przesłanie autora, katolicyzm albo jest otwarty, albo go nie ma) Turowicza, Malewskiej, ks. Tischnera, abp. Życińskiego, o. Hryniewicza („największego polskiego teologa”).

Jednak książka „Ekspostkatolik” nie jest przede wszystkim publicystyką religijno-społeczną. Dzięki Bogu autor pisze głównie, nieraz dość intymnie, o tym, co go fascynuje i z czym się duchowo mocuje. Fascynują go Doorsi, filmy i literatura. Od Gibsona po Pasoliniego, od Wojaczka po Komara. Opowiada też o niezwykłych zdarzeniach, których był świadkiem (jak choćby spotkania Jana Pawła II z twórcami w warszawskim kościele św. Krzyża w 1987 r., wśród nich byli m.in. Stefan Bratkowski, Jerzy Waldorff, Kazimierz Dejmek), i niezwykłych ludziach, którym dużo zawdzięczał, jak Henryk Bereza. To swoista autorska kronika życia religijnego i artystycznego w Polsce ostatnich dekad.

 

Andrzej Luter, Ekspostkatolik, Iskry, Warszawa 2013, s. 522

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 26.2013 (2913) z dnia 25.06.2013; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Luter bardzo katolicki"
Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną