W ubiegłym roku wręczaliśmy Paszport Joannie Kulig, która szykowała się właśnie do gali Oscarów, a nasza nagroda była jedną z wielu, jakie przyniósł całej ekipie film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. Inny laureat Paszportu sprzed roku, Dawid Podsiadło, zdążył pokazać, że polski artysta potrafi nie tylko wyprzedawać koncerty w dużych halach, ale i na stadionach.
Olga Tokarczuk, Kreator Kultury
Tegoroczna edycja nagród kulturalnych POLITYKI ma jeszcze mocniejszy kontekst. Kiedy kilka miesięcy temu, po światowych sukcesach „Biegunów” i „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, decydowaliśmy o przyznaniu Oldze Tokarczuk naszej specjalnej nagrody Kreatora Kultury, nie wiedzieliśmy jeszcze, że będziemy ją wręczać laureatce literackiego Nobla. Dla nas to fakt o wyjątkowym znaczeniu – Tokarczuk była jedną z pierwszych nagrodzonych Paszportem POLITYKI pisarek (otrzymała Paszport za rok 1996) i jest pierwszą spośród nich, która otrzymuje także laur Kreatora Kultury. Tylu lat trzeba, żeby najbardziej obiecująca autorka swojego pokolenia zamieniła się w światową gwiazdę, ikonę polskiej literatury i współczesną ambasadorkę naszego kraju.
Podobnie długo trwało budowanie światowej rozpoznawalności wiedźmina Geralta – polskiego wkładu w uniwersum współczesnej kultury popularnej. Andrzej Sapkowski, autor cyklu opowiadań i powieści łączących się w sagę wiedźmińską, rozpoczętego w roku 1986, był kolejnym – po Tokarczuk – laureatem Paszportu. Kibicowaliśmy także twórcom gier wideo osadzonych w świecie stworzonym przez Sapkowskiego – studio CD Projekt Red otrzymało nagrodę Kreatora Kultury za rok 2015. Dziś relacjonujemy sukcesy serialu „The Witcher” Netflixa, który zwielokrotnił grupę odbiorców sagi, a zainteresowanie książkami polskiego autora fantasy wyśrubował do tego stopnia, że pod koniec roku zabrakło ich w przepastnych magazynach Amazona.
Zobacz: Paszporty rozdane! Kultura jest naszym najważniejszym zasobem
Laureaci Paszportów za kolejne 25 lat
Spójrzmy więc na dzisiejszych laureatów Paszportów, w większości rówieśników debiutów prozatorskich Tokarczuk i Sapkowskiego, nie tylko jako na już utytułowanych artystów. Spróbujmy sobie wyobrazić, kim będą dla polskiej kultury za 25 lat. A jeśli Paszport nie przyda im się już do podróży w przestrzeni (pod tym względem trudno zaimponować choćby Jakubowi Józefowi Orlińskiemu, nieobecnemu na gali paszportowej ze względu na koncert w londyńskiej Wigmore Hall), to może przynajmniej wyznaczy kolejny etap ich artystycznej podróży w czasie.
Laureaci Paszportów 2019
- Film: Bartosz Bielenia
- Teatr: Weronika Szczawińska
- Literatura: Dominika Słowik
- Sztuki wizualne: Weronika Gęsicka
- Muzyka poważna: Jakub Józef Orliński
- Muzyka popularna: Błażej Król
- Kultura cyfrowa: Dawid Ciślak
- Kreator Kultury: Olga Tokarczuk