Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Dziarscy chłopcy w TR

Lewica miewa twarz populisty.

Wieczorem 11 listopada, kiedy już opadł kurz po wojskowej paradzie, w warszawskim TR Jan Klata wystawił „Szewców u bram” – sztukę inspirowaną dramatem Witkacego i myślą „Krytyki Politycznej” (dramaturgiem spektaklu był Sławomir Sierakowski). Efektem jest satyra polityczna o ambicjach analizy systemu politycznego panującego w Polsce XXI w. Kraju, w którym o dusze (głosy?) tytułowych szewców – w naszych czasach są nimi pracownicy hipermarketów – walczą ucharakteryzowany na Zbigniewa Ziobrę prokurator Scurvy (świetny Piotr Głowacki) i lewicowiec idealista Tempe (także bardzo dobry Janusz Chabior).

Pierwszy, kreując się na bezwzględnego stróża porządku, z dziecięcą radością rzuca do akcji dziarskich chłopców w mundurach ABW, zwołuje konferencje prasowe i komisje śledcze. A gdy już sprawdzi, że rozmówca nie ma mikrofonu nawet w majtkach, przyzna, że tak naprawdę chodzi jedynie o limuzyny, garnitury, wizażystki itp. Drugi – wygłaszając swoje spicze – nie ma złudzeń, że lewicowe idee w dobie społeczeństwa postpolitycznego nie mają żadnego znaczenia. Lewica dla dzisiejszych „szewców” ma twarz populisty, gotowego obiecać każdemu większe zarobki.

W końcówce spektaklu idee i marzenia o zmianie, symbolizowane przez chochoła z „Wesela”, płoną. Trudno nie zgodzić się z podaną w „Szewcach u bram” analizą polityczną, pozostaje jednak uczucie jej oczywistości i jakiś niesmak płynący z oglądania na scenie tego samego i tych samych, których oglądaliśmy przez ostatnie dwa lata w telewizji. A których (co pokazały wyniki wyborów) oglądać już nie chcemy.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Nowe leki na odchudzanie podbijają świat. Czy właśnie odkryliśmy Święty Graal?

Czy nowe leki na odchudzanie, które właśnie zalewają zachodnie rynki, to największa rewolucja w medycynie od czasów antybiotyków? Jeśli tak, to może nas czekać również rewolucja społeczna.

Paweł Walewski, Łukasz Wójcik
23.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną