Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Wystawy

Skarby Śląska

Sztuka śląska XIV–XVI w. Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Czy istnieje coś takiego jak sztuka mazowiecka lub łowicka (nie licząc ludowej)? Jeżeli nawet istnieje, to raczej jako obiekt badań wyspecjalizowanych historyków sztuki aniżeli w społecznej świadomości. Inaczej jest ze sztuką śląską, będącą ciekawą mieszanką wpływów czeskich, niemieckich, a nawet niderlandzkich, naddunajskich czy włoskich.

Jej najciekawsze krajowe zbiory posiada Muzeum Narodowe we Wrocławiu i nic dziwnego, że stara się uczynić z nich – obok wyśmienitej kolekcji sztuki polskiej powstałej po 1945 r. – swą artystyczną wizytówkę. Po ponadrocznym remoncie otworzono właśnie nową ekspozycję „Sztuka śląska XIV–XVI w.”. Dobre oświetlenie, nowoczesne gabloty, a przede wszystkim staranna aranżacja sprawiają, że skarby Śląska wreszcie prezentują się godnie i stosownie do swej wartości.

Można więc będzie na nowo podziwiać takie arcydzieła jak skarbimierską „Tronującą Marię na Lwach” z 1360 r., śliczny obraz „Maria z Dzieciątkiem” powstały ok. 1410 r. czy „Hermę św. Doroty” z 1500 r., ale też dawne narzędzia, broń, fragmenty zbroi. Nowością jest aranżacja średniowiecznego wnętrza mieszkalnego. Słowem, jest co podziwiać.
 

Sztuka śląska XIV–XVI w. Muzeum Narodowe we Wrocławiu, nowa wystawa stała 

 
 

Reklama

Czytaj także

Świat

Gerhard Schröder, towarzysz Putina. Toksyczny związek na dobre i złe

Były kanclerz Gerhard Schröder, który wciąż nie wyrzekł się przyjaźni z gospodarzem Kremla, jest symbolem wszystkich niemieckich problemów z Rosją. Ale wcale nie najgorszym.

Marek Orzechowski
19.05.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną