15 różnic między ludźmi sukcesu a tymi, którzy nie mogą go osiągnąć
Gonimy za sukcesem. Na przeszkodzie stają jednak czasem – poza okolicznościami – nasze przyzwyczajenia i przywary. Co wyróżnia ludzi sukcesu od tych, którzy nie mogą go osiągnąć?

Czasy, w którym żyjemy, wymagają od nas ciągłego doskonalenia, jesteśmy nastawieni na sukces. Skuteczności oczekuje od nas również otoczenie, w szczególności nasi współpracownicy i przełożeni. Nie zawsze jednak się udaje – z różnych powodów. Przy czym najczęściej brak powodzenia nie ma związku z poziomem naszej wiedzy czy kompetencji, ale zależy od spraw całkiem zasadniczych: od naszej mentalności i ogólnego nastawienia.

Dlaczego jednym się udaje, a innym przychodzi to z trudem? Oto zestaw zachowań i przyzwyczajeń, które odróżniają jednych od drugich – zostały sformułowane na podstawie badań amerykańskiej Organizacji Przedsiębiorców. Co pocieszające, postawy sprzyjające sukcesowi można wypracować (choć to niełatwe). Do której grupy zatem się zaliczasz?

1. Życzysz innym dobrze / liczysz, że innym się nie uda

.
playbuzz/Tumblr

.

Niewiele musi się dziać w naszym życiu, nasza sytuacja życiowa nie musi się poprawiać – ale jeśli sąsiadowi coś się nie uda, to poprawia nam się humor, prawda? Bywa, że czujesz lekkie ukłucie, bo bliskiej osobie się powiodło (a tobie nadal nie)?

Ludzie sukcesu mają tymczasem nieco inne podejście. Pracując indywidualnie czy grupowo, wspierają mentalnie swoich współpracowników. Kibicują znajomym, a nawet mniej zaprzyjaźnionym sąsiadom. Przekłada się to bezpośrednio na podejście do ludzi, jakość kontaktu z innymi, ale też na ogólną skuteczność. Współpraca jest matką sukcesu, wzajemna życzliwość bywa przy tym nieodzowna. Poza tym dlaczego ludzie chcieliby pracować z osobą, która źle im życzy?

2. Emanujesz radością / emanujesz złością

.
Vinoth Chandar/Flickr CC by 2.0

.

Nasze podejście do rzeczywistości i otoczenia wpływa bezpośrednio na osoby, z którymi przebywamy. Życie i praca w dobrym nastroju jest wydajniejsza i mniej męcząca (niż na przykład ciągłe narzekanie i złorzeczenie na los). Nawet w kontaktach zawodowych pozytywne i życzliwe nastawienie, co oczywiste, ułatwia kontakt i wspólną pracę. Co równie ważne – przybliża nas do różnych obranych celów, bo nie trawimy energii na wzajemne antypatie.

3. Akceptujesz zmiany / boisz się ich

.
m.a.r.c./Flickr CC by SA

.

Człowiek sukcesu nie boi się zmian – to wyświechtane hasło, jednak zawsze pozostanie prawdziwe. Na co dzień obserwujemy ciągłe zmiany w naszym otoczeniu, wspierane dodatkowo przez rozwój technologii. Przewidywalna jest tylko nieprzewidywalność – powiadają niektórzy (zwłaszcza ludzie sukcesu!). Do zmian należy się zatem przystosowywać, akceptować je i nie zakładać niczego stałego (ani złego).

4. Bierzesz odpowiedzialność za swoje niepowodzenia / zrzucasz winę na innych

.
lillyalbaab/Tumblr

.

Odpowiedzialność za własne porażki to jedna z największych cnót człowieka odnoszącego sukcesy. Zrzucanie winny na innych nic nie daje – obciąża ludzi, z którymi żyjemy i pracujemy. Nie pozwala też na poprawę tego, czego nie udało nam się dokonać, dostrzec własnych przewin.

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną