Jak skutecznie przepraszać? 6 kluczowych zasad
Jako że słowa nic nie kosztują – dużo osób żyje w przekonaniu, że przeprosiny w ogóle nie mają sensu. Okazuje się, że są w błędzie. Przeprosiny działają, a o ich skuteczności przesądzają dość precyzyjne wytyczne.
.
Tumblr

.

Jak przepraszać, żeby winy zostały nam wybaczone? Jako że słowa nic nie kosztują – dużo osób żyje w przekonaniu, że przeprosiny w ogóle nie mają sensu. Okazuje się, że są w błędzie. Przeprosiny działają, a o ich skuteczności przesądzają dość precyzyjne wytyczne. Jakie? Zbadali to naukowcy z The Ohio State University w USA.

Zespół profesora Roya Lewickiego przeprowadził dwa eksperymenty, w których łącznie udział wzięło 755 osób. Wszyscy badani wcielali się w rolę szefa podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W pewnym momencie pojawiał się temat przyczyn zwolnienia potencjalnego pracownika z poprzedniej pracy. Osoba przesłuchiwana przyznawała się do winy i przepraszała swojego pracodawcę. Zadaniem odgrywających szefa respondentów było ocenienie skuteczności przeprosin w skali od 1 do 5.

Przeprosiny różniły się od siebie, dzięki czemu naukowcy wyodrębnili 6 elementów składających się na idealne przeprosiny oraz ustalili, które z sześciu elementów są niezbędne, a które z nich można sobie w razie potrzeby odpuścić.

Oto 6 wyodrębnionych przez zespół Lewickiego elementów, począwszy od tych, które są (ku zaskoczeniu!) najmniej ważne:

1. Prośba o wybaczenie

Znajdowali się Państwo kiedyś w sytuacji, w której przepraszali i błagali, ale nie przynosiło to żadnych rezultatów? Działo się tak dlatego, że samo słowo „przepraszam” jest najmniej istotnym składnikiem efektywnych przeprosin. Dlatego jeżeli nie mamy czasu lub miejsca na kartce papieru, to uprzejme prośby o wybaczenie oraz dramatyczne lamenty o darowanie win możemy śmiało wyrzucić do kosza.

Jak twierdzi profesor Lewicki: – Prośba o wybaczenie jest jedynym elementem, który można sobie odpuścić, nie ryzykując skuteczności przeprosin. Tak więc koniec z płaczem, lepiej od razu przejść do konkretów.

2. Okazanie skruchy

Jest jednym z trzech elementów, które nie są konieczne, aby przeprosiny zostały przyjęte, ale wyraźnie zwiększają ich skuteczność. Tak więc dobrze jest pożałować swoich uczynków i spuścić skromnie oczy.

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj