Ludzie i style

Książęce Golden Ale

Materiały promocyjne
Orzeźwiające, lekkie i mocno chmielowe, takie jest najnowsze piwo w kolekcji Książęcego – Golden Ale.
Piotr Fudalej, specjalista ds. sensoryki w Tyskich BrowarachMateriały promocyjne Piotr Fudalej, specjalista ds. sensoryki w Tyskich Browarach
Materiały promocyjne

5 odmian chmielu aromatycznego, chmiel goryczkowy i słód Pale Ale, a do tego drożdże górnej fermentacji – oto przepis na pierwsze piwo w angielskim stylu, które w tym sezonie dołączyło do kolekcji Książęcego. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają ciekawych piwnych smaków i alternatywy dla lagerów.

Rozmowa o stylu british golden ale z Piotrem Fudalejem, specjalistą ds. sensoryki w Tyskich Browarach:

Skąd się wywodzi british golden ale?
Piotr Fudalej:
To dość młody styl, którego recepturę opracowano pod koniec ubiegłego wieku w Anglii w odpowiedzi na rosnącą popularność jasnych lagerów (piwa dolnej fermentacji). Nowopowstały styl łączy cechy lagera oraz angielskich piw Ale, jest jasne i lekkie (jak lager), ale ma bardzo bogaty bukiet i wyczuwalną goryczkę (jak Ale).

Jak sposób warzenia metodą górnej fermentacji wpływa na smak tego piwa?
Drożdże górnej fermentacji pracują w wyższych temperaturach, więc produkują więcej związków aromatycznych przypominających owoce, anyż czy goździki decydujących o bogatszym bukiecie piwa.

Jak najlepiej pić to piwo, aby wyczuć jego wszystkie smaki i aromaty?
Piwo Książęce Golden Ale powinno być serwowane w prostych, otwartych szklankach w trapezowym kształcie czyli w klasycznych szklankach przeznaczonych do picia piw typu Ale. Taki kształt, podobnie jak odpowiednia temperatura serowania, pozwala na swobodne uwalnianie się zawartych w piwie aromatów i podkreśla jego bogaty smak. Odpowiednia temperatura serwowania to 8-9 stopni. Pamiętajmy, że im niższa temperatura piwo staje się bardziej orzeźwiające, ale traci wiele ze swojego bukietu smakowo-zapachowego. I oczywiście trzeba je pić w dobrym towarzystwie.

Skoro to piwo to Ale, to czy będzie smakować tylko „wyspecjalizowanym” piwoszom?
Styl British Golden Ale z założenia jest lekki, dlatego jest to piwo uwarzone zarówno dla wielbicieli piw rzemieślniczych, jak i dla tych, co lubią po prostu napić się złotego trunku. Książęce Golden Ale zasmakuje zarówno piwnym ekspertom, jak i okazjonalnym piwoszom.

Z czym najlepiej podawać Książęce Golden Ale?
Ksiażęce Golden Ale jest piwem bardzo orzeźwiającym i aromatycznym, więc będzie świetnie się komponowało z treściwymi potrawami takimi jak dania z grilla, dobrze przyprawione potrawy mięsne oraz aromatyczne dania kuchni indyjskiej.

 

WYPRÓBUJ KONIECZNIE jeden z naszych przepisów na hot dogi: Frankfurterki nad Ale’m

Składniki (dla 3 osób):

3 bułki do hot doga
3 frankfurterki
2 czerwone cebule
1 ząbek czosnku
1 papryczka chilli
garść tymianku
3 pomarańcze
50 g cukru
50 ml octu winnego lub jabłkowego
15 ml oleju
0,5 l piwa Książęce Golden Ale
50 ml miodu

Sposób przygotowania:

Przygotuj konfiturę: cebulę pokrój w kostkę i podsmaż na oleju z plasterkami czosnku i tymiankiem. Dodaj cząstki pomarańczy, cukier i ocet. Duś na wolnym ogniu, aż konfitura zgęstnieje.

Przygotuj sos piwny: wlej do rondelka piwo Książęce Golden Ale, dodaj miód i posiekaną drobno papryczkę. Podgrzewaj, by sos nieco zgęstniał.

Frankfurterki zgrilluj lub podgrzej we wrzącej wodzie.

Bułki podgrzej w piekarniku.

Przekrój bułki, włóż do nich kolejno: konfiturę i frankfurterkę. Gotowego hot doga polej sosem piwnym, możesz też posypać posiekaną dymką.

Smak hot dogów z piwnym sosem najlepiej podkreśli szklanka piwa Książęce Golden Ale.

TYP: piwo górnej fermentacji
AROMAT: Nuty kwiatowe, owocowe i żywiczne
SMAK: Goryczkowy, wyczuwalne nuty słodowe
RECEPTURA: 5 odmian chmielu aromatycznego (angielskie i amerykańskie, odmiany: UK Golding, Sovereign, Pilgrim, Target, Mosaic)

.Materiały promocyjne.

 

Polityka 29.2016 (3068) z dnia 12.07.2016; Prezentacja; s. ${issuePage}
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama