Ludzie i style

Syryjskie dzieci ze zdjęciami Pokémonów przypominają światu o wojnie

Według danych UNICEF już co trzecie syryjskie dziecko urodziło się w trakcie wojny.
.Twitter.

„Jestem Pokémonem, tu w Idlib, czy mógłbyś przyjść i mnie uratować?” – taki apel znalazł się na kartce trzymanej przez kilkuletniego chłopca. Nad prośbą o ratunek jest rysunek Pokémona. 

Seria takich zdjęć obiegła ostatnio cały świat. Zawierają one również adres zamieszkania ich bohaterów. Wszyscy pochodzą z różnych miast i wsi położonych na obszarach zajętych przez rebeliantów w północno-zachodniej Syrii. W ten sposób młodzi Syryjczycy chcą zwrócić uwagę świata na to, że bardziej niż losem ogarniętego wojną kraju interesuje się on gonitwą za Pokémonami.

Inicjatorami akcji są Revolutionary Forces of Syria Media Office, niezależne od reżimu Baszszara al-Asada medium, które zajmuje się informowaniem o sytuacji syryjskich obywateli na świecie. Rzecznik RFS, którego siedziba znajduje się w Turcji, mówi: „Zdecydowaliśmy się opublikować wizerunki tych chłopców, żeby podkreślić cierpienie, z którym zmagają się na co dzień pod rządami Baszszara al-Asada. Syria ma dużo większe zmartwienia niż łapanie Pokémonów”. Syryjskie dzieci są ofiarami trwającej od 2011 r. wojny i to one płacą cenę za brak międzynarodowej reakcji”.

UNICEF szacuje, że 3,7 mln syryjskich dzieci urodziło się od chwili rozpoczęcia konfliktu w tym kraju 5 lat temu.

Inną akcję rozpoczął również Saif Tahhan – syryjski grafik mieszkający w Danii. Wyprodukował sceny z wymyślonej gry Syria Go. Zamiast Pokémonów poszukiwane są: edukacja, bezpieczeństwo, pomoc medyczna, opatrunki i inne artykuły pierwszej potrzeby, których brakuje obecnie w Syrii. Zamiast w beztroską zabawę uczestnicy tej nieistniejącej gry są angażowani w wojnę, a codzienność cywilów w Syrii staje się ich codziennością.

Tahhan opuścił Syrię w 2011 r. Przez Egipt i Włochy dotarł do Danii. 

„Stworzyłem te obrazy po to, żeby zwrócić uwagę na Syrię, Syryjczyków i syryjskich uchodźców zamiast Pokémonów, na punkcie których szaleje teraz cały świat” – tłumaczy. I dodaje z nadzieją, że być może dzięki temu coś się zmieni „w realu”.

.Saif Tahhan/mat. pr..
.Saif Tahhan/mat. pr..
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną