Ludzie i style

Jak rodzeństwo wpływa na nasze zdrowie? Na minimum pięć sposobów

. . Flickr CC by 2.0
Rodzeństwo, jak dowodzą badania, wpływa na to, w jaki sposób kształtuje się nasze ciało i umysł.
.Flickr CC by 2.0 .
.Flickr CC by 2.0 .

Niezależnie od tego, czy jesteśmy najlepszymi przyjaciółmi, czy nie możemy spędzić ze sobą godziny bez kłótni, nie ma wątpliwości, że z naszym rodzeństwem łączy nas wyjątkowa więź na całe życie. Podobno do 11. roku życia spędzamy ze swoimi braćmi i siostrami ponad jedną trzecią swojego czasu, więc nic dziwnego, że ich obecność wpływa na kształtowanie dorosłego, którym się stajemy z biegiem czasu.

Udowadniamy to na pięciu przykładach:

1. Rodzeństwo ma wpływ na to, ile ważysz.

Przeprowadzone dwa lata temu w Sanford School of Public Policy at Duke University badanie potwierdziło, że w rodzinach, w których starsze dziecko ma problem z otyłością, istnieje pięciokrotnie wyższe prawdopodobieństwo, że ten sam kłopot będzie dotyczył również młodszego potomka (niezależnie od tego, czy rodzice są otyli). Naukowcy uzasadniają to tak: najmłodsi w rodzinie mają tendencję do naśladowania, kopiowania starszego rodzeństwa, w tym do powielania ich nawyków jedzeniowych.

2. Rodzeństwo wpływa na Twój charakter.

Wszyscy słyszeliśmy o tym, że kolejność urodzenia ma wpływ na nasz charakter, ale ten pogląd nie ma naukowe podstawy. Udowodniona jest natomiast teoria deidentyfikacji do której dochodzi, kiedy dwoje rodzeństwa (zwykle w przybliżonym wieku) świadomie lub nieświadomie tworzy oddzielne tożsamości dla siebie. Przykładowo: kiedy jedno z dzieci ma duże osiągnięcia w sporcie, drugie zaczyna koncentrować się na nauce. Lub: jeśli jedno z twoich dzieci jest nieśmiałe i małomówne, istnieje prawdopodobieństwo, że drugie będzie bardzo towarzyskie.

Proces deidentyfikacji zachodzi częściej w rodzinach z dwójką dzieci. W większych rodzinach natomiast dochodzi do niego częściej między rodzeństwem tej samej płci niż różnej.

3. Rodzeństwo może uratować twoje małżeństwo.

Dorastanie w wielodzietnej rodzinie wpływa na nasze późniejsze, osobiste wybory. W 2013 roku dowiedli tego naukowcy z Ohio State University, którzy przez 40 lat przyglądali się grupie 57 tys. Amerykanów. Odkryli, że z każdym kolejnym bratem albo siostrą, którzy pojawiają się w rodzinie, o 2 proc. maleje prawdopodobieństwo rozwodu jednego z nich.

A im większe mamy rodzeństwo, tym większa szansa na trwałe, długoletnie małżeństwo. Donna Bobbitt-Zeher, jedna z autorek badania, tłumaczy tę zależność w następujący sposób: „im większe rodzeństwo, tym więcej doświadczeń z innymi ludźmi, a tym samym empatii i wiedzy w rozwiązywaniu konfliktów z nimi”.

4. Rodzeństwo może wywołać u Ciebie depresję...

W badaniu opublikowanym w „Am J Psychiatry” udowodniono, że u rodzeństwa, które w dzieciństwie wciąż się spierało, częściej występują stany depresyjne. Naukowcy obserwowali te zjawiska u 229 osób na przestrzeni 30 lat ich życia. To stres wywołany nieproduktywnym rozwiązywaniem konfliktów rodzinnych przyczynia się do zaburzeń depresyjnych.

5. ... lub zwiększyć zadowolenie z życia.

Nie jest zaskoczeniem, że cieple, wolne od konfliktów relacje z rodzeństwem są bazą dla dobrych relacji z innymi ludźmi na całe życie. A dodatkowo gwarantują wyższy poziom samooceny, niższy poziom samotności oraz przejście przez trudne, życiowe momenty, jak choroba czy śmierć rodziców. Wpływają też na ogólny poziom zadowolenia z życia.

Przeczytaj także:
Czy warto fundować dzieciom rodzeństwo?

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama