Ludzie i style

Dlaczego kobiety są bardziej religijne niż mężczyźni?

StockSnap.io
Według badań kobiety są bardziej religijne niż mężczyźni i częściej niż oni praktykują wyznawaną religię.

Jeśli zsumować wszystkie wyznania i kraje, okazuje się, że w skali globalnej wybraną religię wyznaje 83,4 proc. kobiet oraz 79,9 proc. mężczyzn. Różnica uderzająca, chyba, że przyjrzymy się codziennej praktyce w wyznawaniu wiary.

W krajach chrześcijańskich aż 10 proc. więcej kobiet niż mężczyzn modli się codziennie. Rekord dotyczy Włoch i w Kolumbii, gdzie do kościoła chodzi w niedzielę aż o 20 proc. więcej kobiet niż mężczyzn. Statystycznie więcej jest również ateistów płci męskiej niż żeńskiej.

Prestiżowy tygodnik „The Economist” w swojej tradycyjnej rubryce „Economist explains” szuka przyczyn większej religijności kobiet. Oto do jakich wniosków dochodzi.

Jednym z ważniejszych czynników są matczyne obowiązki kobiet. W ugruntowanych religiach kobiety mają większa umiejętność przetrwania, zwłaszcza w czasach reżimu. W czasie rządów dyktatorów, które mają na celu zniesienie religijności, to kobiety przekazują wiarę swojemu potomstwu. Tak się działo choćby w czasach komunizmu, także w Polsce. I bez względu na ustrój polityczny praktyki religijne, które odbywają się w domu (jak powiedzmy, utrzymywanie domowej kapliczki lub modlitwa przy świętych obrazach) oraz podtrzymywanie płomienia wiary, dosłownie i w przenośni, na ogół spada na barki kobiet.

Ale są też inne powody. Kobiety są bardziej skłonne niż mężczyźni do konwersji religijnej, czyli zmiany jednego wyznania na inne. W szczególności odnosi się do kościołów zielonoświątkowych, które zyskały Ameryce Łacińskiej wielu wyznawców kosztem katolicyzmu.

Mężczyźni mają większą tendencję do podejmowania ryzyka („nie pójdą do nieba”). Kobiety rzadziej naruszają status quo ze strachu przed wykluczeniem społecznym i karą.

Kobiety, zajmujące w społeczeństwie rolę podporządkowanych i dyskryminowane, szukają w Bogu odpowiedzi na pytania dotyczące ich życia. Według badań badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego słuchaczami Radia Maryja są przede wszystkim kobiety, w większości wdowy, które znosząc ciężar życia za 1000 zł, wsparcia szukają w Bogu i modlitwie.

Pozostaje się zastanowić, dlaczego, skoro to kobiety są motorem napędzającym religię, jest ich tak niewiele wśród duchowieństwa?

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021
Reklama